BM Genel Kurulu’na video mesajla hitap eden Ukrayna lideri Zelenski, ayakta alkışlandı

Ukrayna Şevket Başkanı Volodimir Zelenski, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Mürekkep Uluslar (BM) 77. Genel Kurulu’na videoteyp niyet eliyle hitap etti.

“RUSYA ULUSLARARASI MAHKEMELERDE YARGILANMALI”

Ukrayna’nın İzyum kentinde ortaya sâdır toplu mezardan bile bahseden Zelenski, Rusya’nın uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirtti. Zelenski, “Rusya Ukrayna’ya, halkımıza alın suç işledi. Bu nedenle devletimiz, Rusya’nın işlediği suçların adaletli ayrımsız şekilde cezalandırılmasını temenni ediyor. Rusya’nın, Birleşmiş Milel Güvenlik Konseyi’ndeki veto hakkı elinden alınmalı” dedi.

“HEMEN PUTİN SAVAŞ İSTİYOR”

Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin’in car ettiği bölümsel askeri seferberliğe de değinen Zelenski, tekmil dünyanın hazar isterken Putin’in istemediğini söyleyerek, “Ukrayna hazar istiyor, Avrupa barış istiyor, acun barış istiyor. Yemeden Içmeden Vladimir Putin kavga istiyor” ifadelerini kullandı.

“RUSYA’YA YAPTIRIMLARI ARTIRIN” ÇAĞRISI

Konuşmasında garplı ülkelere dahi çağrıda bulunarak Rusya’ya karşı yaptırımların arttırılmasını temenni eden Zelenski, “Ukrayna’da barışı sağlamanın yolu saldırgana alın uygulanan yaptırımlardır” dedi.

“SAVAŞTAN BAKMAK İÇİN 88 MUSAHABE YAPILDI”

Rusya’yı “terörist tıpkı cesamet” olarak nitelendiren ve ülkesinde işlenen suçlara karşı özel tıpkı murafaa kurulması gerektiğini dahi savunan Zelenski, Rusya ile savaşmamak üzere müzakerelerde alçak çabalama harcama ettiklerini söyleyerek, “Bu savaşı kışkırtan tığ değildik. Savaştan çekimsenmek üzere 88 ziyaret yapıldı. Ancak Rusya bu geveze suçunu durdurmak adına onu büyük benzeri işgale dönüştürdü” ifadelerini kullandı.

BARIŞ İÇİN 5 MADDE

Rusya ile barış için 5 konu açıklanan Zelenski, “Formülümüzün ilkokul maddesi, saldırganlığın cezalandırılması, yaşamın korunması, güvenliğin ve yerey bütünlüğünün restorasyonu, asayiş garantileri ve kendimizi savunma kararlılığı. Bu elhak Rusya marifetiyle ferah bildik yanlışlık ve ceza formülüdür” dedi. “Bu formülde yarım olan tek husus yansızlık” ifadelerini kullanan Zelenski, “İnsani değerler ve barış ofans altındayken tarafsızlıktan bahsedenler ayrıksı tıpkı irfan geliyor. Kayıtsızlıktan bahsediyorlar. Savaş koşullarını oluşturan dahi budur. Sulh koşullarını düşünmek üzere düzeltilmesi müstelzim husus bu.” dedi. Zelenski, hitabının arkası sıra BM Umumi Kurulu’nda ayakta alkışlandı.Share: