BM, Yunanistan açıklarında et kafalı itilen 6 göçmenin ölümüne reaksiyon gösterdi

Konfedere Milel Mülteciler Erdemli Komiserliği (BMMYK), Yunanistan asayiş güçlerinin geçkin yağız sularından mankafa ittiği kesintili göçmenlerden 6’sının hayatını kaybetmesine reaksiyon gösterdi.

BMMYK Sözcüsü Shabia Mantoo, AA muhabirinin Yunanistan güvenlik güçlerinin güzeşte karaca sularından kavrayışsız ittiği düzensiz göçmenlerden 6’sının hayatını kaybetmesine ilgilendiren sorusuna mukayyet yanıt verdi.

Mantoo, “Bu duygusal kayıpları kabul edilemez. Akdeniz’de çıkışlı makamların inisiyatifiyle zamanlı ve aktif kontrol kurtarma çalışmalarının çabucak yeniden başlatılması gerektiğini tekrarlıyoruz.” ifadesini kullandı.

2022’nin başından bu yana Akdeniz ve Kuzeybatı Afrika rotaları üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 1300’den çok göçmenin hayatını kaybettiği bilgisini paylaşan Mantoo, “Denizde kontrol ve istirdat çalışmaları, duygusal kayıplarını gölge etmek amacıyla nazik öneme sahip olmakla birlikte arsıulusal tıpkı sorumluluktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Muğla açıklarında geri Yunanistan unsurlarınca vurdumduymaz itilen 73 kesintili göçmen kurtarılırken 2’si bebek, 3’ü yavru ve biri avrat tevessül etmek üzere 6 göçmenin ise donmuş bedenine ulaşılmıştı.

Share: