Boğaziçi Üniversitesi eylemleri; 12 şüpheliye 3 yıla kadar mahpushane istemi

BOĞAZİÇİ Üniversitesi’nde güzeşte sene rektör atanmasına karşı kovid tedbirleri kapsamında alınan eylem ve üslup kısıtlamasına karşın LGBTİ+ flamaları açıp protesto eylemi yaptıkları iddiasıyla yargılanan 12 dalavereli üzerine “Kanuna Karşıt Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Karşın Kendiliğinden Dağılmama” suçundan 6’şar aydan 3’er yıla büyüklüğünde mahbes istendi.

İstanbul 24. Esas Ukubet Mahkemesi’nde görülen duruşmaya bazı maznun avukatları katıldı. Sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Duruşma savcısı oturum beyninde mahkemeye sunduğu mütalaayı yeniden etti. Mütalaada, sanıkların görüngü tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’yu protesto etmek için darülfünun çevresinde tıpkısı araya geldikleri anlatıldı. Savcı, kovid 19 tedbirleri kapsamında Beşiktaş ve Sarıyer Kaymakamlıklarının almış oldukları gösteri ve tutum kısıtlaması kararları ve yasaya muhalif güruh yapmaları dolayısıyla olay yerlerinde kolluk güçleri vasıtasıyla dağılmaları yönünde defalarca yapılan mecmu uyarılara karşın sanıkların dağılmadıklarını ifade etti. Mütalaada,  sanıkların “Kanuna Mugayir Derinti ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Karşın Kendinden Dağılmamaö suçundan değişik 6 aydan 3 yıla büyüklüğünde cezalandırılmaları arzu edildi.

DURUŞMA ERTELENDİSanık avukatları açıklanan mütalaaya katılmadıklarını belirterek defans hazırlamaları için mahkemeden süre murat ettiler. Mahkeme sanık avukatlarının süre talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEİstanbul Cumhuriyet Altını Savcılığı Terör Suçları Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör namına atanan Prof. Dr. Melih Bulu’yu çıkıntılık etmek için 12 şüphelinin, 25 Mart 2021’de LGBTİ flamalarını açıp şişko şekilde yürüdükleri belirtiliyor. Kovid tedbirleri kapsamında derinti, gösteri, izah reviş kısıtlaması kararı olduğu bu nedenle polisin dağılmaları yönünde uyarılarına karşın grubun dağılmadığı ve müdahale edildiği sav ediliyor. Şüphelilerin, “Kanuna yeraltı güruh ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçundan 6’şar aydan 3’er yıla büyüklüğünde hapisleri isteniyor.

Share: