Bolu’nun “Eş”ı TEKNOFEST’te sergileniyor

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesince ilk defa 2017 yılında tasarlanan elektrikli kurgu Koca’ın beşinci versiyonu “Koca Neo”, yenilenen tasarımı ve faziletkâr performansıyla TEKNOFEST KARADENİZ’de düzlük alıyor.

Üniversite bünyesinde 2017’de, TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışmalarına gelmek amacıyla kurulan Erkek Elektromoil Takımı, “Eş” adı sunulan evvel aracını üretti.

Daha ahir yıllarda tıpkısı yarışmaya akmak üzere Eş’ın bakir versiyonlarını işleyen darülfünun öğrencileri, bire bir yarışmada seçme yıl bakir dereceler kazandı.

Bilgisayar, elektrik, elektronik ve araba mühendisliği bölümlerinden öğrencilerin aheste birliği yaparak ürettikleri elektrikli vasıta, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme eden TEKNOFEST KARADENİZ’de tanıtılıyor.

Vatandaşlar, curcuna alanında tur attıkları elektrikli araçla hatırat fotoğrafı çektiriyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Cümbüş Elektronik Mühendisliği 4. derslik öğrencisi ve Erkek Elektromoil Takım Kaptanı Serhat Maraba, AA muhabirine, Erkek Neo’nun TÜBİTAK vasıtasıyla İzmit Körfez Pisti’nde planlı yarışmada tasarım ödülü aldığını söyledi.

Ayvaz Neo’nun yarışmayı arz aceleci bitiren açkı olduğunu belirten Çiftçi, “Mızıka yerine mutluluk kulvarında giderken tasarımdan dahi kopmamayı hedefliyoruz. Göze seslenme etmenin yanı sıra konforlu ve insanların kullanacağı araçlar yarmak istiyoruz. Yani hasis tıpkısı araca benzemesini istiyoruz.” dedi.

Araçta performansa da ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Rençper, “Fiberglas malzemeden yapıyoruz araçlarımızı. Bu nöbet çokça daha hafif bire bir açacak tasarladık. Hep tasarımı ve uygulamaları bize ait. Bilcümle parçalarını kendimiz ürettik.” diye konuştu.

Öğrencilerin çıkışlı olacağını fakat Eş’ın varlığını sürdüreceğini dile getiren Dikici, “Ayvaz bizden sonra üstelik yoluna devam edecek. Yıllar sonra üniversitemize döndüğümüzde bunun çokça henüz bereketli duruma gelmesini istiyoruz. Ferdî yerine belki kol istihsal benzeri otomobil üretemeyeceğiz ancak bu konuda otomotiv sektörüne çok husus kazandırabileceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: