Bomba argüman! Putin, Kadirov’u savunma bakanlığına getiriyor

Rusya, Ukrayna’da ayrılıkçı bölgelerde yapılan halk oylaması sonrası Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson’u putrel etti. Putin, imzaladığı kararname ile Ukrayna toprağı olan bu 4 bölgenin Rusya’ya dahil olduğunu açıkladı. Ukrayna ordusu ise Şubat ayından beri verdiği mücadeleyi sürdürüyor. Zelenski, Herson bölgesinde bazen noktaları Moskof ordusundan dümbelek aldıklarını duyurdu.

KORGENERAL OLMUŞTU

Cephede facia kırana uğraş bitmeme ederken Rusya’dan gelen istihbarat ise şaşırtmaya devam ediyor. Çeçen lider Ramazan Kadirov’un geçtiğimiz günlerdeki doğum gününde Putin vasıtasıyla tebrik edildiği ve “Miralay General” rütbesine feyiz ettirdiğini duyurulmuştu. Bu etap üç meydanda generallere sunulan bire bir benibeşer ve NATO sistemindeki “korgeneral” rütbesine tekabül ediyor.

DEFANS BAKANLIĞI İDDİASI

Öte yandan 46 yaşındaki Kadirov’un Putin’in yanındaki yükselişi eksantrik söylentileri bile yanında getirdi. Ukrayna savaşında Kadirov’un kumanda ettiği Çeçenlerin sahaya sürülmesi ve Putin’le olan yakınlığı nedeniyle Kadirov’un daha dal makamlara gelebileceği düşüncesini doğurdu. Kadirov’un kavga yanlısı bir duruş çizmesi dahi düşünüldüğünde gâh kaynaklar Çeçen liderin Rusya Savunma Bakanı olabileceğini değerlendiriyor.

PUTİN KONUŞURKEN KADİROV AĞLADI

Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Moskova’da yaptığı konuşmada 4 bölgenin ilhakını resmen açıklamıştı. Putin putrel kararını açıklarken Çeçen reis Ramazan Kadirov’un ağlaması özen çekmişti. Çeçen liderin, Putin’in “Ölen askerlerimizi analım” ifadelerinin ardından duygulandığı öğrenildi.

Share: