Bozuk Azerbaycan Reisicumhur Haydar Aliyev İçin Iğdır’da Adını Taşıyan Okulda Ihtifal Töreni Düzenlendi

Çarkıt Azerbaycan Reisicumhur Haydar Aliyev, ölümünün 19. yıl dönümünde Iğdır’dahi adını taşıyan lisede planlı programda anıldı. Türkiye Azerbaycan Hukuk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Başkomutan Ünsal, Haydar Aliyev, Türk dünyasının yetiştirdiği arz heybetli liderlerden birisidir. Tarihe baktığımız ahit Türk dünyasında sulu bırakan liderlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz zira çağcıl, kaslı Azerbaycan’ın temelini atan bire bir şef olmuştur. Haydar Aliyev’i Türk dünyası olarak temas zaman yaptığı fena hâlde şeylerle anacağız, anmaya devam edeceğiz” dedi.

Iğdır Haydar Aliyev Bilim Lisesi’nde, çarkıt Azerbaycan Reisicumhur Haydar Aliyev için ölümünün 19. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Türkiye Azerbaycan Hukuk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ile Haydar Aliyev Veri Lisesi Müdürlüğü’nce planlı programda; Haydar Aliyev’in kişiliği ile Azerbaycan’a ve Türk dünyasına yaptığı hizmetler anlatıldı.

Haydar Aliyev Bilgelik Lisesi Müdürü Bilgi Ulaş, Haydar Aliyev’i rahmetle andıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bugün 12 Çatlak, balaban liderin 19. ahiret yolculuğu yıldönümü kendisini rahmetle minnetle anıyoruz. Azerbaycan Türkiye kardeşliğinin başlangıcında çokça şişman emeği olan tıpkı lider. Bugün İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanımız arasındaki kardeşliğinin de başlangıcını oluşturan ayrımsız şef. Sürekli Türkiye’den bahsediyor, Türk Azerbaycan kardeşliğinden bahsediyor. Türkiye’yi sevdiğini söylüyor. Bunu önemsiyor ‘iki şevket benzeri budun’ sözünün sahibidir. Haydar Aliyev’in önemsediği tıpkı konu vardı Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan topraklarına tekrardan katılmasıydı. Bunu kendisi görmedi fakat biz gördük. Karabağ Azerbaycan’ındır. Ruhu hayat dolu olsun.

“AZERBAYCAN’IN TEMELİNİ ATAN BİR LİDER OLMUŞTUR”

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal ise şunları söyledi:

“Haydar Aliyev, Türk dünyasının yetiştirdiği sunma koca liderlerden birisidir. Tarihe baktığımız antlaşma Türk dünyasında kirli bırakan liderlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz zira çağdaş, ümranlı Azerbaycan’ın temelini atan ayrımsız şef olmuştur. Haydar Aliyev’i Türk dünyası olarak herhangi bir ahit yaptığı fena hâlde şeylerle anacağız, anmaya bitmeme edeceğiz. Zaman onun vefatının 19. yıl dönümü. Kendisi Sovyetler Birliği’nde senelerce çalışmış en son makamlara gelmiştir. Fakat Rusların 1990 yılında Azerbaycan’a saldırarak bağımsızlık talip silahsız insanları martir etmesi üstüne incizap etmiş Bakü ve Nahçıvan’a dönmüştür. Nahçıvan’da Ermeni saldırıları olurken defalarca görüşmüş haberini yapmıştım. Kendisiyle tanıştığım üzere kendimi bahtiyar hissediyorum. Haydar Aliyev, çağdaş Azerbaycan’ın temellerini atan liderdir. Bugün Azerbaycan’ın gelişimini, ilerlemesinin temelini atan projeleri ile Azerbaycan’ı Kafkasların ışıldak yıldızı haline getiren bir liderdir. Bağımsızlıktan sonra Rusların ve aut güçlerin Azerbaycan’ı baştan Rusların boyunduruğuna sokma çalışması, iç harp tehlikesi, Dağlık Karabağ savaşı ve konuşu krizlerle mücadele eden Azerbaycan’ın başına geçerek ülkesine balans ve soylu erki kalkınma kapılarını açan Haydar Aliyev’i, vefatının 19. yıldönümünde istinkâf etmek ve kardeş kardeş anıyoruz.

“İZ BIRAKAN PROJELER ALTINDA İMZASI VAR”

Haydar Aliyev’in hayatına baktığımızda müstacelen yekpare kesimler itibariyle küçük bulunduğu bölgenin, Azerbaycan’ın, Türk dünyasının tarihinde kirli bırakan projeler altında imzasının olduğunu görürsünüz. İşte bu sebeple Azerbaycan’ın lideri Haydar Aliyev’in Türk dünyasının makro simaları arasında düz almıştır. Haydar Aliyev’in ‘tek kavim iki mehabet’ sözünün çokça yoğun tıpkı manası vardır, Türkiye Azerbaycan ortada kurulan ilişkilerin ne kadar dallı güllü el birliği temeline oturduğunun haddinden fazla özlü bir ifadesi fakat bu sözle ifade edilirdi. Bugün Azerbaycan’bile ve dünyada Haydar Aliyev sevgisi efdal seviyelere çıkmıştır. İnsanlar onun Azerbaycan amacıyla yaptıklarını öğrendikçe artık sevmektedir. Kendisini Nahçıvan Köy Muhtarı Cumhuriyeti’nde kaldığı süre ortamında yakından tanıdığım ve görüştüğüm amacıyla kendimi mutlu sayıyorum. Kendisi Nahçıvan’ın dahi ağırlık günlerinde Ermenilere alın sert cesaretli duruşuyla kaçınmak vermiş Türkiye’den ve Azerbaycan halkından aldığı destekler ile o zamanki Ermenistan ululuk başkanı Robert Koçaryan’a gereken resti çekerek Sederek ilçesine yapılan saldırıları önlemiştir. Ermeni ablukası altındaki Nahçıvan’ı el durumdan kurtarmıştır. Atatürk’ün yaptıklarını kat sayı almıştır. Bakü- Ceyhan yer yağı boru hattını gerçekleştirerek Türk dünyasının hakikat liderlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. Zaman Azerbaycan, İlham Aliyev’in yardımıyla dünya devletleri beyninde yerini almıştır. İşgal altındaki Dağlık Karabağ’ı Ermenilerden temizleyerek Azerbaycan topraklarına katmıştır. Umumi şef Haydar Aliyev’e verdiği sözü tutmuştur.”

Share: