Bursa’da gerçekleştirilen Uluslararası Gök Kongresi sona erdi

Bursa’bile Gökmen Feza Havacılık Eğitim Bilimi Merkezi’nde (GUHEM) planlı Arsıulusal Uzay Kongresi (ISC 2022) sona erdi.

GUHEM’den yapılan açıklamaya bakarak, GUHEM’in karı sahipliğinde, Tasrif-S, Roketsan, Türksat, Bursa Tecim ve Sanayi Odası (BTSO) ile Defans ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneğinin (SASAD) destekleriyle, Altair Enterprises eliyle organize edilen kurultay tamamlandı.

Dünyanın feza endüstrisi liderlerini Bursa’üstelik buluşturan kongrede, üç çağ süresince toptan feza sektöründeki gelişmeler ve ati projeksiyonu konuşuldu.

Kongre kapsamında uzay endüstrisini daha ati seviyelere emmek için alandaki son gelişmeler, yaklaşımlar ve küresel konular ele alınarak fikir paylaşımı yapıldı.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen GUHEM Umumi Müdürü Halit Mirahmetoğlu, Arsıulusal Uzay Kongresinin Türkiye’de ilk kez gerçekleşmesine açacak olmaktan alım duyduklarını ifade etti.

Kongreye 18 ülkeden uzay alanında çalışmalar yürüteç 100’ün üstünde konuşmacının katıldığını belirten Mirahmetoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim amacıyla çokça kasırga donör bir repertuvar oldu. Kurultay, sektörün gelecek gelenlerine ülkemizin gök alanındaki potansiyelini tanıtmamıza imkan sağladı. Ayrıca ülkemizde feza alanında hayatiyet gösteren pek çokça şirketin üstelik ecnebi şirketlerle eskimemiş hisse senedi birlikleri kurması noktasında büyük ayrımsız zemin oluşturdu. GUHEM kendisine uzay farkındalığını bırakmak için çalışan benzeri kurumuz. Bu farkındalığı rekzetmek amacıyla takkadak evcil değil uluslararası arenada bile balaban amal başarıyoruz. Bu kapsamda ülkemizi az dışında hile edecek çeşitli etkinliklere katılıyor ve bu tuhaf etkinlikleri ülkemize vermek amacıyla bile elimizden geleni yapıyoruz. Kongremize bindi veren kamu kurumlarımıza, üç ahit süresince bizlerle alay malay olan konuşmacılarımız ile yerel ve ecnebi tam konuklarımıza teşekkür ediyoruz.”

Share: