Bursa’da “Süleyman Çelebi ve Doğum Geleneği Sempozyumu” düzenlenecek

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından planlı “Süleyman Çelebi ve Tevellüt Geleneği Sempozyumu” 16-18 Eylül’birlikte Bursa’üstelik gerçekleştirilecek.

TÜBA’dan yapılan açıklamaya bakarak, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2022 yılı “Süleyman Çelebi Yılı” ilan edildi ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde millî ve arsıulusal etkinliklerin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda Hars ve Turizm Bakanlığı, Atatürk, Ekin, Dil ve Zaman Faziletkâr Kurumu, Türk Komütatör Kurumu, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesinin de katkısıyla, Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılında “Süleyman Çelebi ve Doğum Geleneği Sempozyumu” yapılacak.

Sempozyumda açım panelinin ardından “Süleyman Çelebi ve Vesiletü’n-halas”, “Mevlid Edebiyatımız Şerhler, Nazireler ve Yansımalar”, “Mevlid Geleneği: Firez ve Konferans Dünyamızda İzler”, “Dilek Coğrafyamızda Mevlid: Türk Dünyası ve Rumeli’ye Açılan Cam”, “Şehre Görünmek: Bursalı Tevellüt Şairleri”, “Şairler ve Asar, Baştan Fehmetmek: Içtimai ve Beşeri Ulum Penceresinden Vesiletü’n-reha” antetli şeş oturum düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Utkulu Şeker Hastalığı, sempozyumla Türk kültürünün belirleyici unsurlarından veladet geleneği ve bu anane zarfında kurucu kendilik kendisine varlığını bitmeme ettirmiş Süleyman Çelebi’nin uluslararası düzeyde tanınırlığının sağlanmasını amaçladıklarını anlattı.

Süleyman Çelebi gibi majör tıpkı benlik üstüne faaliyet icra etmenin şişman kalın olduğunu belirten Şeker Hastalığı, vefatının üzerinden 600 sene esbak olmasına karşın bilgeliğinin yabanlık üzerindeki etkisine dikkati çekti.

Şeker Hastalığı, sempozyumun parçalanmamış detaylarına incelikle çalışılarak hazırlandığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Bu özenle hazırladığımız sempozyum, ayrımsız yandan günümüzde açık ayrımsız coğrafyada faal doğum geleneğinin tarihi süreçte ele alınıp işlenmesine, inançla donatılmış kullanılmamış eserlerin ortaya çıkarılmasına, tıpkı yandan dahi içtimai hafızanın yenilenmesine, geçmişin hatırlanmasına, hatırlatılmasına ve bu kültürel unsurun yaşanmasına ve yaşatılmasına katkı sağlayacak. Ayrıca Türk dünyasında kültürel kimliğin belirleyici unsurlarından olan veladet geleneğinin çevre kültürlerdeki yansımaları de işlenecek. Sempozyumda emeği geçen tam bili insanlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share: