Bursa’nın 155 yıllık döner kebabı tescille geleceğe taşınıyor

Bursa gastronomisinin tıpkısı asrı aşan lezzetlerinden döner kebabının, tahminî 3 ay önce yapılan coğrafi belen tescili sayesinde, standardı yüksek tıpkısı şekilde tüketiciye ulaştırılması hedefleniyor.

Bursa döner kebabı, Mehmet oğlu İskender Mevla aracılığıyla 1867 yılında o tarihe büyüklüğünde yere paralel biçimde pişirilen kuzu çevirmenin sarp mutasavver korluk karşısında hastalık ateşte pişirilmesiyle ortaya çıktı.

Sinirlerinden ve yağlarından arındırılan döner kebap eti, ant ortamında müşterilerden mevrut isteklerle beraber tercihen domates sosu, kızartılmış tereyağı, közlenmiş biber ve kıyılmış pide parçalarıyla zenginleştirilerek bugünlere geldi.

Bugün ustaları aracılığıyla çeşitli isimlerle sürdürülen damak tadının, Bursa Tecim ve Endüstri Odasının (BTSO) başvurusu üzerine Türk Patent ve Işaret Kurumunca (TÜRKPATENT) geçen haziranda “Bursa döner sermaye kebabı” adıyla coğrafi belen tescili yapıldı.

“Cilt marine edilmez, sadece dinlendirilir”

BTSO 46. Komisyon Üyesi ve İskender Koca’nin 3. batın torunu İskender İskenderoğlu, AA muhabirine, Bursa döner kebap kebabının 155 yıllık geçmişiyle Türk mutfağına damgasını vurduğunu söyledi.

Kebabın sırrının, koşullar hangi olursa olsun olmamış maddesinin kalitesinden vazgeçilmemesi olduğunu tamlayan İskenderoğlu, özellikle vücut ve tereyağının kalitesinin, seçilen gayrı malzemelerin kaliteli olması gerektiğini vurguladı.

Her işin tıpkı zanaatının olduğunu dile getiren İskenderoğlu şöyle bitmeme etti:

“Hep bunu yapamaz. Coğrafi bel alınırken göz temsilcilerimizle, bu işi eden müesseselerle Bursa döner sermaye kebabının bittabi olması gerektiği ile ilgili ayrımsız deva çıkarıldı. Örneğin kullanılan vücut tek ant marine edilmez, hemen dinlendirilir. Ilkbahar kullanılmaz ve tercihen meşe kömürü ile hamur ateşte pişirilir. Bursa döner kebabını gerçekten üreten, coğrafi meni kriterlerine filhakika uyan firmalar var. Şu dakika coğrafi işaretin alınmasına dolay basamak olan BTSO’ya bu müesseseler gidip benzeri üstenme imzalıyorlar; ‘Biz bu coğrafi işaretin eksiksiz kriterlerine kelimesi kelimesine uyacağız ve denetime açığız.’ anlamına geliyor. Elden BTSO değil Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Valiliğe bile bağlı. Daha bilahare de coğrafi meni amblemlerini restoranlarımızda görünür yerlerde bulunduruyoruz.”

İskenderoğlu, tescille Bursa döner kebabını gerçekten eden müesseselerin korunduğunu ve diğerlerinden değişik ayla getirilerek farkındalık oluşturulduğunu aktardı.

Döner kebabının beraberinde meşrubat yerine Bursa üzüm şırasının birlikte coğrafi meni tescilinin yapıldığını anlatan İskenderoğlu, “Daha Çok bütün müesseseler coğrafi işaretin gerektirdiği kurallara adapte olmak zorunda. Bu üstelik tabii ki rast tıpkı rakiplik ortaya koyacak. Ayrıksı müesseseler da coğrafi belen almak isteyecek. Benzeri nitelik ve reçeteye uygun ürünler üreterek şişman standart seviyemizi yükseltmiş olacağız.” ifadesini kullandı.

“Bursa bir zamanda İstanbul’un ‘üçüncü yakası’ konumunda”

Gastronomi Ekin ve Yolculuk Derneği (GASTRODER) Başkanı Ramazan Başan ise bu lezzete coğrafi işaret verilmesinin rast olmadığını belirtti.

“Umudumuz bundan sonra Bursa döner sermaye kebabının Avrupa Birliği aracılığıyla dahi tescillenmesi.” diyen Başan, Bursa’nın coğrafi bel tescilli yapıt sayısının 23’e yükseldiğini, başvuru aşamasında onlarca ürünün bulunduğunu bildirdi.

???????Başan, 23-25 Eylül’bile gerçekleştirilecek “Bursa Gastronomi Festivali”nde bölgeye özgü ürünlerin lansman ve tadımının yapılacağını aktararak şöyle konuştu:

“Bursa aynı zamanda İstanbul’un ‘üçüncü yakası’ konumunda. İstanbul, Türkiye’bile turizmi şekillendiren benzeri site. Bursa’nın İstanbul’a çok yakın tıpkı mesafede olması, insanların saatlik gelerek aşındırmak yiyip dönmelerini sağlayacaktır. Gastronomi turizmi çokça fena hâlde tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Domestik ve yabancı turistlerin Bursa’da otelleri doldurduğunu görüyoruz. Bursa’daki gastronomi işletmeleri da bundan haddinden fazla kilolu hisse alıyor. Bu sayede hem Bursa’nın ürünlerini onlara tatma imkanı veriyoruz hem birlikte Bursa turizminin gelir anlamında gösterişli seviyede yükselmesi sağlanıyor.

Şehrin Osmanlı’nın başkenti olmasından dünya çokça büyük yemekleri ve kültürel değerleri var. Bunların hepsinin zaman içre otellerde, işletmelerin menülerine dahil olması, yerli ve yabancı turistlerin tadına bakmaları sağlanacaktır. Tarihi zenginliklerimizin aktarılma ışığına çıkarılması festivaller neticesinde imkan bulacaktır. Festivalleri bu anlamda de haddinden fazla önemsiyorum. Bursa döner sermaye kebabının de festivalde ziyaretçiler marifetiyle tüketilmesinin, Bursa kebabını sunan işletmelerin benzeri anlamda müşterisini artıracağını düşünüyorum.”

Share: