Büyük Keven: Bu Devletin Bin Almanak Geçmişini Sizin Siyasal Hesaplarınıza Materyal Yaptırmayız

CHP Yozgat Saylav Mualla Geven, Yozgat’ta Çayıralan İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü eliyle planlı İlköğretim Haftası etkinliklerine Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar’ın çağırma edilmemesine tepki gösterdi. Geven, “Çayıralan İlçe Milli Yetişek Müdürü Satılmış Batur, son yerli seçimde AKP’den Sorgun Şehremini namzet adayı olmuştu. Mahsus bu kez dahi saylav adayı olacak kim bundan âlem Şehremini Ömer Codar’ı düzenlediği resmi tıpkı etkinliğe çağırma etmiyor. Devletin kurumlarını istediğiniz kadar yönetemezsiniz. Bu devletin bin almanak geçmişini sizin siyasal hesaplarınıza gereç yaptırmayız” dedi.

TBMM Milli Yetişek Komisyonu Üyesi Yüksek Geven, bugün yaptığı yazılmış açıklamada, Çayıralan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla düzenlenen İlköğretim Haftası etkinliklerine Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar’ın nida edilmemesini eleştirdi.

“Çayıralan İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Satılmış Bahadır, akıbet domestik seçimde AKP’den Sorgun Belediye Başkanı namzet adayı olmuştu. Anlaşılan bu kere da milletvekili adayı olacak kim bundan muhit Belediye Başkanı Ömer Codar’ı düzenlediği resmi aynı etkinliğe nida etmiyor. Devletin kurumlarını istediğiniz gibi yönetemezsiniz. Bu devletin bin yıllık geçmişini sizin siyasi hesaplarınıza gereç yaptırmayız” diyen Geven, Milli Terbiye Bakanlığı yoluyla çekicilik personeline sunulan aylıkla mükâfatlandırma teşvikine dahi reaksiyon gösterdi ve şunları kaydetti:

“ÖDÜLLENDİRİLENMEDE LİKAYAT DEĞİL, EĞİTİM-BİR-SEN ADLI SENDİKAYA YAKIN OLMA ŞARTI ARANIYOR”

“Yerköy ilçesinde 4 öğretmen, 3 okul müdürü, 2 ofis müdürü, 1 bilgelik istihzar ve kontrol işletmeni, 1 önder ve 1 gelgel müdürü koyulmak amacıyla 12 alım personeli ödüllendirmeden faydalandı. Ancak bu kişilerin nasıl seçildiği için somut benzeri ölçüt yok. Zira sunulan ödüllendirme teşvikinde sükse ve değim değil, iktidara ve onun güdümündeki Terbiye-Tıpkı-Sen ünlü sendikaya mail olma şartı aranıyor. Öğrencisinin mütenevvi branşlarda dereceye girmesini sağlamış kalburüstü öğretmenler ödüllendirmeye akla yatkın görülmezken, Liselere Methal Sınavı’nda bildirme kalburüstü okulların idarecileri ödüllendirmeye makul görülmezken siyasal çevresi olan idarecilerin uygun görülmüş olması akseptans edilemez.

“MESLEKTAŞLARIM OLAN ÖĞRETMENLERİN ŞAHSIYET HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Öğretmenleri ayrıştırmaktan vazgeçin daha çok. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz Milli Eğitimi, domestik siyasetçilerin peşi sıra ayrılmayan, onları silüet kabil izlem eden Milli Yetişek Müdürleri ile değil liyakatli ve başarılı eğitimcilerle idare etmek zorundayız. Meslektaşlarım olan öğretmenlerin şahsiyet haklarını savunmaya devam edeceğim. Milletin iktidarında, Yerköy İlçe Milli Terbiye Müdürü Hamza Ergül ve meslek müdürleri AKP’nin domestik siyasetçileriyle foto ürkmek zorunda kalmayacak, hemen ve sadece kalburüstü bir terbiyeci olma şartı aranacak. Nikbet etmesinler, onları üstelik bu çileden kurtaracağız. Milletin iktidarında milli yetişek müdürlerinin tek görevi, o şehirdeki sükse çıtasını arttırmak, sınavlarda yer gani başarıları buyurmak ve öğrencilerinin, öğretmenlerin huzurunu nail olmak olacaktır.”

Share: