Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini da analiz, çekim ve uygulama yerine üç asıl başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı Daraç başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içre bulunan Dar Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ev müracaat sonuçlarının bir numara fazda olta oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik analiz, tasrif ve uygulama namına üç esas başlıkta inceliyoruz”

Sınırlı başvuru süreçlerini ‘analiz, çekim ve aplikasyon’ yerine 3 esas başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci kapan işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik kendisine cümle çalışmalarımızı veri odaklı ayrımsız şekilde hepsi ile bire bir tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, plan ve aplikasyon namına üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini sunu akıcı şekilde, en bereketli, faal benzeri eş güdüm ile yapmak. Öncelikle umum başvuruların kâffesi nesnel aynı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını izah etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış yetişek tedris yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal namına doğrulama edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve sosyal format kriterleri ana alınarak dijital ortamda afaki aynı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına genişlik mail nezaret yurdundan görmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, olta aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda mecmu elverişsiz başvurularının yüzde 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda yer fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin yeryüzü faziletli konsept oranını gerçekleştirdik. Talih namına birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik aynı istikbal oranı ile hem üstelik bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket kâffesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde da ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak üzere 41 yer merkezimizde cemi başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: