Çakırözer: “Müttefikimiz MEMLUK Türkiye’nin Aleyhine Meydanda Kesin Adımlar Atıyor, AKP İktidarı Hoppadak Bakıyor, Kınamakla Yetiniyor”

CHP Eskişehir Saylav Yengi Çakırözer, “ABD’nin Rumlara silah ambargosunu kaldırması akıbet mertebe kusurlu ve sorumsuzca tıpkısı değişmeyen. Kıbrıs sorununda huzura, barışa katkı sağlamaz, Ada’de ve Ege’birlikte gerginliğin artmasına hastalık peki. Müttefikimiz BENDE Türkiye’nin aleyhine yalınlık kemiksiz adımlar atıyor, AKP iktidarı takkadak bakıyor, kınamakla yetiniyor. AKP’nin aut politikadaki fiyaskosunun, iflasının kesin görüntüsüdür” dedi.

KÖLE’nin Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uyguladığı zırh ambargosunu tahammül kararı ile ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer mukayyet izah yaptı. Çakırözer’in açıklaması şöyle:

“ABD SONUÇ BASAMAK YANLIŞ VE SORUMSUZCA BİR DEĞIŞMEYEN ALDI”

“ÇAKER serencam mertebe kusurlu ve sorumsuzca tıpkısı karar aldı. Kıbrıs sorunun çözümüne ulama sağlamaz, tamlık aksine çözümsüzlüğü derinleştirir. Takkadak KKTC ile Anadolu kesimi arasındaki gerginliği değil aynı zamanda Ege’bile Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğin da artmasına bozukluk olur. Ege’ye, Akdeniz’e barış getirmeyecek bire bir aşama. Derhal gabi girişim atmaları gerekir. KÖLE’nin kararı hangi kadar yanlışsa, bu karara engel olamayan Ankara’daki AKP hükümetinin dış politikası üstelik o büyüklüğünde amatör! Bu görüntünün biricik anlamı var: Aut politikada fiyasko! AKP’nin maceraperest aut politikasının iflasının kemiksiz görüntüsü.

“KÖLE ÜZERİNDE TÜRKİYE’NİN ETKİNLİĞİ AĞIZ AĞIZA NAMEVCUT ERGIN DURUMDA”

Tıpkısı süre önceye büyüklüğünde KÖLE yönetimi, Ege’üstelik Türkiye ile Yunanistan ortada; Kıbrıs’ta birlikte Anadolu tarafı ile Türk tarafı ortada bir yük gözetirdi. Bu abra Türkiye’nin lehçe önemi ve KÖLE üzerindeki etkisi sonucu ortaya çıkan bire bir dengeydi. Şimdi çıktı bu dara politikasından vazgeçmiş durumdalar. KUL üstünde Türkiye’nin etkinliği tamamen namevcut ergin durumda. Yunanistan ile askeri anlaşmalar yapıyor, Girit’te armada üssü kuruyor. Dibimizde Dedeağaç’ta konuşlanıyor, ortak tatbikat yapıyorlar. Türkiye ortağı olduğu F35 programından çıkarılırken, Yunanistan’a F35 satışı gündemde. Rumlarla dahi Kıbrıs’ta dengeyi bozan, KKTC’yi bulunmayan sayan askeri anlaşmalar yapıyorlar. Zırh ambargosunu kaldırıyorlar. Bunların hepsi sonuç biraz yılın gelişmeleri.

“EGE’DE AKDENİZ’DE ATTIKLARI ADIMLARIN ICIĞI CICIĞI TÜRKİYE VE KKTC’Yİ YOK SAYIYOR”

KUL Türkiye’nin aleyhinde seçme soy kararı rahatlıkla alabilmekte. ‘Türkiye buna tepki gösterir mi?’ sorgulaması ABD yönetiminde artık namevcut! Maatteessüf bu Türkiye’nin izlediği aut politikanın üstelik sonucu. 50 yıldır ÇAKER’de Türkiye aleyhine kararlar hep gündeme gelmiştir. Rum ve Ermeni lobileri öz dalavere ve iftiralarını Washington’bile akseptans yol açmak için bilcümle girişimlerde bulunmuştur. Ancak on yıllar boyunca Türk hükümetlerinin hepsi, bu kararları engellemeyi başarmıştır. Ecevit, Özal, Demirel, Çiller… Hiçbirinin döneminde böyle yoğun kararlar çıkmadı. Amma demincek birbiri ardına çıkabildi. Önceki Başbuğ Trump döneminde Ermeni lobisinin istediği ‘soykırım’ iftirasını tanıyan kararlar ESIR kongresinden neredeyse rey birliğiyle çıktı, AKP hükümeti bunu engelleyemedi. Takiben Başbuğ Biden göreve dirimsel gelmez yöntemince ‘soykırım’ iftirasını kullandı. Ege’de Akdeniz’da attıkları adımların hep Türkiye ve KKTC’yi bulunmayan sayıyor. AKP yönetimi ise bunların hiçbirine aksülamel göstermedi. Engelleyemedi. Çünkü sözünü dinletemiyor.

“ARTIK MÜTTEFİKLERİMİZ RAHATLIKLA TÜRKİYE’Yİ BULUNMAYAN SAYABİLİYOR”

Eskiden Türkiye’nin jeopolitik önemi, bölgesindeki ağırlığı ve müttefikleri, komşuları ve nahiye ülkeleri ile olan sağlam ilişkileri sayesinde KUL yönetimleri Türkiye aleyhinde böyle kararları ferah ferah alamazdı. AKP’nin aut politikada ülkeyi içine soktuğu koyu tenhalık, serüvenci aut siyaset yaklaşımları sonucu artık müttefiklerimiz ferah ferah Türkiye’yi bulunmayan sayabiliyor. Şüphesiz hakeza keyfi hareket edebiliyorlar hepimizin sorgulaması geçişsiz.

“AKP’NİN ELİNDE TÜRKİYE TAMAMEN YALNIZLAŞMIŞ BİR TALIH HALİNE DÖNÜŞTÜ”

Dışişlerinin takbih açıklaması iki sene öncekiyle ayrımsız! Emretmek kim iki sene zarfında tek caydırıcı kalın yaratamamışız. Tığ hastalık hareketli olamıyoruz? Müttefikimiz ÇAKER bozukluk gidiyor NATO üyesi dahi olmayan GKRY ile silah anlaşmaları, mühim anlaşmalar imzalıyor? Amerika’nın sorumsuzluğuna kızalım ama iğneyi kendimize birlikte batıralım. Türkiye sebep çalışkan olamıyor? Zira AKP’nin izlediği maceraperest ihvancı politikalarla dostlarını, komşularını, müttefiklerini Rumların yanına, Yunanistan’ın yanına itiyor. Yere göre sığdıramadıkları Şimendifer dahi gidip Rum’larla petrol anlaşması yapabiliyor. Bu kadarına fiyasko, skandal denilmeyecek de ne denilecek? AKP’nin elinde Türkiye tamamen yalnızlaşmış, ulusal çıkarlarını dahi koruyamayan, vaktiyle kurduğu ateş parçası ilişkileri daha çok kuramayan, müttefiklerine birlikte sözünü geçiremeyen tıpkı devlet haline dönüştü.”

Share: