CHP Bursa İl Başkanlığı, Park Yeri Yapılan Konut Alanında İktidarı Eleştirdi: “Vatandaşların Ev Hayali Üzerinden Yöntem Yapıyorlar”

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 yıl önceki kentsel transformasyon gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının adına yapılan otoparkın uğrunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın toplumsal basamak projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Kara, Vatandaşlarımızın, sınırlı gelirlilerin başını sokacak bir karı kazanma hayalinin üzerinden siyaset yapıyorlar. Onların yunak evleri olma hayalleri üzerinden oy avcılığı yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın yıpranmamış toplumsal konut projesiyle ait matbuat açıklaması yaptı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Stabil Yılmaz, iktidarın açıkladığı basamak projesiyle yurttaşların familya sahibi olmasına tek itirazları olmadığını, fakat hayaller ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Yılmaz, “AKP bu projeyi bir intihap yatırımı adına planlamamış, başvuruları seçime çevrilmiş aylar kala başlatmamış, cılız kazanacakların açıklanacağı tarihi cümle seçim arifesine selim ifade etmek amacıyla bu büyüklüğünde uzun hesap yapmamış, özentili haberlerle ayn boyamamış olsaydı bari” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, PARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Kara, eksiksiz 9 yıl geçmiş ayrımsız yerde açıklama yaparak itirazlarını dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burayı kentsel inkılap üzere yıktınız, üzerinden tekmil 1 yıl geçti başlı çakmadınız. Girmek ki daha neler göreceksiniz diyorlarmış birlikte biz bilmiyormuşuz işi. Şu dakika bura yıkılalı 10 yıl oldu. O ahit yaptığımız açıklamada dedik ki, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda tabela bu. O zaman dönemin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde balaban aynı açıklama yaptılar, ülkede adeta hayat durmuştu. Mahdut gelirliler göz sahibi olacak 35 ilde. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza mevrut bir nice ilimizde 65 noktada 6 bin 500 amme konutunu, amme lojmanlarını içeren dev ayrımsız inkılap başlıyor, balaban bir törenle başlama verildi. Aradan 10 yıl geçti, bulunduğumuz düz park yeri oldu. Üstünü çizdiğimiz nokta şu, AKP’nin yoksulu bölük edindirme projesi gerçeğinin kül üstünde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km kırık hattının üstünde irili ufaklı hepimizin bildiği fay hatlarına baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a birçok sefer daha gideceğimiz tıpkısı kırık hattı var. Bu fay hatlarının üstünde 6 milyon 500 bölük var. Sunu kayran hesapla 25 milyon vatandaşımız giderek aynı felaketle uyanabilir. Bu kadar riskli ayrımsız bölgede yaşıyoruz. Ama bu ülkeyi 20 yıldır yegâne başına yönetmen AKP iktidarının bu işe çözüm ve sağ açıklık ağız ağıza ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM FİLMLERİNDEKİ BANKER MODELİ GİBİ”

Tığ kentsel dönüşüme alın değiliz. Bu doğrusu SHP’nin projesiydi, sosyal projesiydi. Onlar konusunda oturmaya çalıştılar amma elhak levha ortada. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Demin AKP’li Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet tarihinin sunma şişman bölük edindirme projesi diye. Esasen sonuna büyüklüğünde istifham işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle o ahit esasen vicdanlılardı. Bura benim diyordu amma bildirme azından ayrımsız şey gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonradan bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Demincek Bursa’de Kestel diyor, Nilüfer’de şurası, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası yok mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Ekincilik arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Esasen sonuna kadar soru işaretiyle dolu. Ağız Ağıza seçime az günler kala intihap vaadi. Amma zehir olan şu kim vatandaşlarımızın, güçlükle gelirlilerin başını sokacak tıpkı karı kazanma hayalinin üzerinden siyaset yapıyorlar. Onların sıcak evleri olma hayalleri üzerinden görüş avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, zaten AKP’nin yandaşlarının dışında birçok kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede mahiye 16 bin liralık geliri olan bulunmayan. Aynı evde 4 kişisiniz, 18 yaşını geçtiniz, eve 64 bin teklik dünyalık girmesi geçişsiz. Ancak AKP’nin yandaşıysanız 5-6 mahiye alıyorsanız onlarda vardır. Familya almaya niyetlenen tıpkı yurttaş bu 500 lirayı yatırır. Lehtar basının verdiği rakamlara göre bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, ad çekme seçimin arifesinde hemencek çekilir. Doğrusu ad çekme çekildiği dönme başvuranların şu dakika rakamlarla birlikte yüzde 85, yüzde 90’ı sahne kırıklığı yaşayacak. 6 kamer bilahare kimesne ne olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

Bakan sinyali verdi, kayırıcı bacanak aileyle kimseyle arayı bozmasın diyor. Herkese hoş görünün çünkü 2,5 yıl bilahare siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 kamer sonra artacak, bire bir 6 ay sonra gene artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın tıpkı oranda geliri artacak mı? Bundan 1 yıl önce dolar 7-8 lira oldu, demin 18 lira oldu onu da şu an frenliyorlar. Bu ülkede benzeri yıl sonra ne olacağını kimse göremiyor ki. Içtimai bölük şüphesiz evet? Fehamet saha belirler, konutun içini yapar, sonraları vatandaşa der gel senin konutun bulunmayan, açacak şurada, geç derun otur, icar adına bu konutun borcunu öde, sonradan bu ev senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu şekilde yapılır. Hane yaparsınız, anahtarı vatandaşa tasdik edersiniz, anahtarı sonra peşinat şu büyüklüğünde taksit şu büyüklüğünde 8-10 sene senin gelirine bakarak ödemeyi yaparsınız.”Share: