“CHP Ensiz Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı” tamamlandı

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Bülent Tezcan, seçimlerde 600 milletvekilinin 15’inin elverişsiz dışı seçme çevresinden olması yönünde aynı yasa teklifi sunduklarını belirterek, “Sıkı dışındaki vatandaşlarımız o adayları görsün isimlerine baksın, beğeniyorsa düşünce versin, beğenmiyorsa düşünce vermesin.” dedi.

CHP Güçlükle Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı’na ilişkin Maltepe’deki Yaşar Eksiksizlik Hars Merkezi’nde planlı matbuat toplantısında konuşan Tezcan, çalıştayın zaman serencam yorum toplantısıyla tamamlandığını söyledi.

Çalıştayda CHP’nin sıkıntılı dışı örgütlenmesinin konuşulduğundan bahseden Tezcan, seçime hazır olduklarını belirterek, “Cumhuriyet Altını Umum Partisi önümüzdeki evvel seçimde Cumhurbaşkanlığında üstelik mebusluk seçiminde de az dışında birinci tümen olacak. Türkiye’birlikte da birinci parti olacağız. Bu inançla bu kararlılıkla bu hedefe kararlı bir şekilde yürüyoruz.” diyerek konuştu.

Seçimlerde katılımı artırmak için başlattıkları “Müntehip Ol” kampanyasından bahseden Tezcan, Erdemli Intihap Kurulundan ensiz dışındaki kasa sayısının artırılmasını isteyeceklerini kaydetti.

Mikro dışında zihayat seçmenlerin ince mesafelerden gelerek düşünce yolmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Bülent Tezcan, “Bu, hem Dışişleri Bakanlığının hem bile Erdemli Seçme Kurulunun heybetli aynı görevidir. Biz bile bunun takipçisi olacağız.” ifadesini kullandı.

Sıkı dışındaki seçmenler amacıyla yasa teklifi

Mikro dışında ateş parçası müntehip sayısının akıbet seçimde 3 milyon 79 bin olduğuna dikkati calip Tezcan, şunları söyledi:

“Bugün az dışında İzmir büyüklüğünde aynı müntehip var amma saylav sayısına geldiğinizde onlar kendi milletvekillerini seçemiyorlar. Düşünce veriyorlar, verdikleri fikir Türkiye’üstelik 81 vilayete dağılıyor. Ne milletvekiline düşünce verdi, hangisini tefrik etmek istiyor, bu kararı ödeme imkanını ellerinden alıyoruz. Diyoruz kim mahdut dışını ayrı bir seçme çevresi yapalım. 15 saylav ayıralım, 600 milletvekilinin 15’i dar dışı seçme çevresi olsun. Ev dışındaki vatandaşlarımız o adayları görsün, isimlerine baksın, beğeniyorsa oy versin, beğenmiyorsa görüş vermesin. Seçtikten sonra de onlardan adisyon sorsun, ‘Senin işin burası’ desin.”

Verdikleri yasa teklifinin takipçisi olacaklarını vurgulayan Tezcan, bu değişiklik amacıyla anayasada değişikliğe dahi icap olmadığının altını çizdi.

SELIM Tümen ve MHP’nin bu yönde zat tekliflerini oluşturmaları halinde buna üstelik bindi vereceklerini tamlayan Bülent Tezcan, “Eğer Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin verdiği öneri huzursuz ediyorsa onlar versinler, biz buna bindi veririz. Bunu söyleyecek 43 birliğimiz gittikleri yerde oradaki bilcümle vatandaşlarımıza diyecekler ki ‘Cumhuriyet Halk Partisi sizin öz temsilcilerinizi aracısız seçmenizi istiyor, ona cebin olanlarla bu düşüncenin yanı sıra olanlar arasında tıpkısı tercih yapacaksınız’ diyecekler.” diye niteleyerek konuştu.Share: