CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Samsun’da partisinin kadro toplantısında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç kimesne endişe etmesin ben bu ülkenin 5’li çetesine arzulu değilim. Ego bu ülkenin fakirine fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını çözmek için uğraş edeceğim.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Bafra Belediyesi Kültür Sarayı Salonu’nda düzenlenen partisinin kol toplantısına katıldı.

CHP’ye yıpranmamış katılanlara rozet takan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, 1 Eylül’de balıkçıların avlanmaya çıkacaklarına belen ederek, balıkçılara çoğalan günler diledi.

Balıkçıların balaban sorunlarının olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sinop Milletvekilimizi görevlendirdim. ‘Hopa’dan başla Hazar Eş Samandağ’a büyüklüğünde git, yekpare balıkçıları gez, balıkçıların sorunlarını getir, parlamentoda gündeme getirelim’ diyerek. Gezdi, çalıştı. Tek kimesne bulut etmesin ego bu ülkenin 5’li çetesine arzulu değilim. Ego bu ülkenin fakirine fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını fasletmek için mücadele edeceğim. Herkesin sorunlarını çözme konusunda emir ortaya koyarsak o zaman talih gerginlikten kurtulur. Ülkeye sulh, geçim hükümran tamam. Ülkede cümle kazanır, cebin terinin değeri bilinir. Bu çerçevede kalkmak lazım.” diye niteleyerek konuştu.

“Benim davam sıradan benzeri sorun değildir, benim davam cebin teri davasıdır”

Çiftçilerin, yetiştirici ve esnafların sorunlarını bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Ama sorunu bilmek yetmez. Elbet çözeceğini bile anlatmanız lazım. Vatandaşa güven isnat etmek amacıyla sorunu nasıl çözeceğini dahi anlatmanız lazım. Söylediğimiz rastgele sorunun cevabını banko söylüyoruz. Pekâlâ çözülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Çiftçinin sorunu mu var? Biliyorum. Burada yıllardır müteharrik şeker fabrikasının anahtarına kilit vurulduğunu dahi biliyorum. O fabrikanın çalışması gerekiyor onu da biliyorum. 34 yıl sonra Türkiye sıkı dışından şeker hastalığı ithal ediyor. Tanrı aşkına şeker hastalığı pancarı tohum çitçiminiz mi yoktu? Şeker pancarını ekecek toprağımız mı yoktu? Şeker pancarını işleyecek fabrikamız mı yoktu? Kâffesi vardı, çetelere çalıştılar. Bafralılar size sözüm var. Kentet çetelerin burnundan getireceğim. Paralarını götürüyorlar. O paraların tamamını getireceğim. Alıyorlar paralarını nakit ayaklarına, benzeri dünyalık Türkiye’da, tıpkısı vakfın tıpkı ayağı Amerika’de buradan oraya milyon dolarları gönderecekler Mösyö Kemal da bunu seyredecek. Yemezler. O paraların tamamını getireceğim. Zira benim davam Adalet davasıdır. Benim davam köle hakkı yiyenlerle mücadele davasıdır. Benim davam bayağı ayrımsız sav değildir, benim davam cebin teri davasıdır.”

“Bilcümle bu gerçekleri isteyerek sandığa gitmenizi istiyorum”

Hollanda’nın yer adına Konya’dan pespaye olduğuna dikkati çekici Kılıçdaroğlu, “Ama Hollanda’nın almanak tarım ihracatı Türkiye’nin ilkokul moskof. Hastalık biz dış satım yapmıyoruz. Sebep üretemiyoruz, neyimiz eksik. Çiftçimiz mi kusurlu? Toprağımız mı? Güneşimiz mi? Suyumuz mu? Kâffesi var. Sebep haricen saman, deri, yasmık ithal ediyoruz? ve demincek esrar da ithal ediyoruz haricen. Eskiden kötü ihraç ederdik deminden tütün üstelik ithal ediyoruz. Bilcümle bu gerçekleri bilerek sandığa gitmenizi istiyorum. Hep bu gerçekleri kasten sandığa gidip vicdanınızın sesini dinlemenizi istiyorum. Yöre yargılarınızdan arınmanızı istiyorum. Yöre yargılardan arının, bu arada, alay malay bu domuzuna ülkeyi yeniden nesir edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, çiftçiye kırmızı mazot vereceğini birlikte belirterek, “Kırmızı mazot ÖTV’siz ve KDV’siz. Denizdeki yata ne fiyattan veriyorsan traktöre dahi tıpkısı fiyattan vereceksin. Çiftçiye bir fiyattan vereceksin. Havza bazlı istihsal yapacağız. Türkiye’da kim neyi ekecek birçok dönüm ekecek bunun planlanması lazım. Planlamadınız mı imkânsız. Bölge bazlı planlama yaptığımızda Türkiye’nin gerçeklerini bileceğiz. Istihsal artışı sağlayacağız. Fazla üretimimizi ihraç edeceğiz. Alıcısı olmasa üstelik Afrika’dahi sağlam haddinden fazla yoksul alperen insan var, büyüklük var. Türkiye’nin itibarı üzere onlara göndereceğiz. Türkiye’nin ne büyüklüğünde iyilikçi ne büyüklüğünde iyilikçi tıpkı talih olduğunu bilecekler.” sözlerini harcama etti.

(Sürecek)

Share: