CHP Grup Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kadro Başkanvekili Mutlak Özel, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye batkı etti. Türkiye’yi iflastan yönetmek hoppadak ve yalnız seçmenin elinde.” dedi.

Hususi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları Serkan Taranoğlu ile Korkmaz Esmer için “gereğini yaptık” ifadelerini kullandığını savundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın Taranoğlu ile Kara’yı danışmanlık görevinden aldığını söyleyen Hususi, şunları kaydetti:

“Haklarında yenilir yutulur iddialar sıfır bu eşhas hakkında cumhurbaşkanlığı danışmanlığından alınınca gereği işlenmiş mı oluyor? Sözde? Zehra Taşkesenlioğlu birlikte aynı henüz milletvekilliği yapamayacakmış. Bu yaptığınız işin ülfet neresinde? Diyor ki ‘ben 2 danışmanı görevden aldım, halloldu.’ Ben o danışmanların savcılık sorgusunun haberini okumadım, ben o danışmanların gözaltı sürelerinin uzatıldığını okumadım, onların verdiği bilgilerle genişleyen tıpkısı faaliyetler, kelepçeler, gözaltılar, polis arabasına bindirmeler, güllabi minibüsüne sokulmalar, görmedik bunları. Türe sistemi anca işliyor, bu lacerem benzeri iş?”

MHP İzmir Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’in tanık adına katıldığı davada alın tarafın tanığını dövdüğünü iddia fail Özel, “Kaçınan işler oluyor, gözaltı kararı yapıyorlar ve tutukluyorlar. Cumhuriyet Altını Savcısıyla bunu rica fail, uygulayan Esas Ceza hakimini Şanlıurfa’ya sürdüler. Neden? Zahir sen MHP’nin Karaburun İlçe Başkanı’nı tutuklarsın? Hakeza ayrımsız uyum tutturmuşlar.” dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın Kavim İttifakı ve CHP’nin teröristlerle beraber olduğuna dair ifadeler kullandığını öne süren Hususi, “Bunu dahi şeye dayandırıyor, ‘Demirtaş’la, Kavala’ya özgürlük’ demişiz diye niteleyerek… İkisiyle ilişkin faziletkâr duruşma kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Murafaa kararının üzerinde olan kim ki? Suçsuzluklarına dal mahkemeler karar vermiş ama halen elan ‘ego burada berenarı onları salmam’ diyor. Mersin, Adana, İstanbul, İzmir kabil büyükşehirlerde yıldırı örgütü mensuplarının kadrolaşmalarını görüyormuş beyefendi, bu belediyeler adeta yıldırı örgütünün yaymaca merkeziymiş. Şimdi bu iddiaları ispatlamayan müfteridir.” değerlendirmesini yaptı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Reisi Cengiz Ergün’ün Yunus Emre ilçesine sınırlı Karakoca Mahallesi’nde tıpkısı yer için imar değişikliğine müsaade verdiğini nâkil Özel, eko-turizme açılacak bahse konu alanın Ergün’ün kızı Merve Ergün’e ilişkin olduğunu sav etti.

Özel, “İsmet Komutan acep bir dirhem ar değer misiniz? Siz partinin genel sekreteri çıkıp buna cevap verir misiniz? Bu ulus, ulusalcı muhafazakar partisiniz diye inanıp görüş vermiş. Hakeza mi milli değerlere bağlısınız? Bu mu sizin muhafazakarlığınız?” diye niteleyerek konuştu.

Ergün hakkındaki iddiaların MHP Genel Başkanı Mehabet Bahçeli’ye anlatılmasını talip Hususi, “Derler ki, Cesamet Beyi’n parayla pulla işi olamaz. Birisi ‘Devlet As’e bunu anlatsın. Desin kim Fehamet As, İsmet Satış susuyor ama bizimkiler aynı belediyede hangi işler çeviriyor.’ Heybet As güvendiği arlı birisini görevlendirsin, bu işlere baksınlar. Şayet MHP buna susacaksa demek ki bu işte siftinlik tıpkı kurumsal kabulleniş var demektir. Onu de biraz zaman içre göreceğiz. Bu işe Heybet Mir aynı hamle yaparsa çıkıp Kerem Mir’e buradan teşekkür edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“Mektepli yurtları amacıyla üs benzeri çözüm üretilmeli”

Öğrenci yurtlarının sabık yıla nazaran kapasitesinin arttırılmasına karşın kâin ihtiyacı karşılamadığını iddia fail Hususi, yurtlar üzerine nesep aynı çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Özel, gâh kazanç yurtlarına verilen yardımların bütün yurtlardaki öğrencilere verilmesi gerektiğini, eve geçmek talip öğrencilerin kirasına da devletin bindi vermesi gerektiğini belirtti.

Yeni eğitim bilimi talim yılının sorunlarla başladığını savunan Özel, Öğretmenlik Patika Kanunu’nun öğretmenleri yarıştırdığı, ayrıştırdığını söyledi. Özel, Meclis açılınca hususi okulların lehine yapılan düzenlemeyi dümbelek algı kanun teklifini sunacaklarını tabir etti.

Schengen vizesi başvurularında yaşanan sıkıntılara de değinen Özel, Türk pasaportu taşıyanların sıkıntı çekmeye bitmeme ettiğini, Schengen vizesi için çokça mufassal süre bekletildiğini kaydetti. Hususi, “Bu dönemde bu pazar üçüncü dünya ülkelerine yapılıyor. Bundan Sonra Türkiye hasis haddinden fazla itibarsızmış kabil davranılan bire bir devlet haline geldi. Bunun bir tane sorumlusu üzücü aut politika, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Bu bahis aynı an ilk Dışişlerinin deneyimli personelinin deneyiminden bilistifade, tıpkısı diplomatik akış başlatılarak çözülmesi geçişsiz.” dedi.

Ege’de Yunanistan’ın S-300’lerle Türk kavga uçaklarını tacizine ilgili ise Hususi, “S-300’lerle bize içgüdü kilidi atmışlar. Yanıt verelim, S-400’lerle insiyak kilidi atalım. Nerede bizim S-400’ler?” sorusunu yöneltti.

Ekonomiye değinen Özel, “Itidalli Vadeli Izlence, 2023 hedeflerinin iflas belgesi, Düpedüz bu. İcra, namus borcu, enflasyon ve akan vazıh rekoru, Türkiye ekonomi modelinin ihraç belgesi. İcra dosya sayısı yüzde 23 artmış sabık sene bugüne bakarak, KOBİ’lerin toplanmış borcu yüzdelik 43 artmış, vatandaşın borcu 3 ayda yüzde 20 artmış. Hak ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye batkı etti. Türkiye’yi iflastan yetirmek SELIM Parti’nin elinde değil, Halk İttifakı’nın asla değil, hemen ve hoppadak seçmenin elinde.” değerlendirmesini yaptı.

Share: