CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu Malatya’da konuştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ” Türkiye’yi savaş etmeden, hazar ve dirlik ortamında aydınlığa çıkaracağız. Kucaklaşacağız, helalleşeceğiz, beraber olacağız, temas olacağız, ülkeyi büyüteceğiz, kalkındıracağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, kentteki tıpkı otelde yetinme önderleri, muhtarlar ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileriyle basına vabeste görüştü.

Ardından partisinin ülke başkanlığı eskimemiş bakım binasının açılışına katılan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, gençlerin umutları olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kaderini 7,5 milyon gencin belirleyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “İlk misil sandığa gideceksiniz ve fikir kullanacaksınız. 7,5 milyon güre, umudum olan, Türkiye’nin umudu olan çoluk çocuk sizin hayalleriniz benim hedefim olacak bunu bilmenizi isterim. Sizin hep hayallerinizi yapmak üstelik Bay Eksiksizlik’in görevi olacak.” dedi.

Kılıçdaroğlu, kendisinden önceki kürsüde mütekellim partisinin Umumi Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba’nın, “İnşallah zaman 6’lı masanın lideri yerine geldiği ilimize umarım önümüzdeki çağ yapılacak evvel seçimden bilahare Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı kendisine Malatya’mızı onurlandırırsınız.” ifadesi üzerine, şöyle konuştu:

“Herkesin çokça iyi bilmesini isterim, 6 önder aynı aradayız. 6 partinin genel başkanı tıpkısı aradayız. Bizi benzeri araya getiren Türkiye’nin sorunlarıdır, meseleleridir. Ne yaştan yahut hangi partiden olursak olalım Türkiye’nin bereketli gitmediğini görüyoruz. Bire Bir sorunumuz var. Bir kalıcılık sorunumuz var. Türkiye’nin bunu aşması lazım ve Türkiye’nin bunu aşarken akılla, bilgiyle, birikimle, kucaklaşarak, helalleşerek, savaş etmeden aşması lazım. Bu ülkenin dokularına, bu ülkedeki insanların dokularına türe vurgusu yaparak aşması lazım. Dolayısıyla sorunları çekiştirmek amacıyla çarpışma değil kucaklaşmamız, ayrımsız arada olmamız gerekiyor. Bugüne kadar ayrıştırdılar, etiket, inanç, yaşam tarzı üzerinden ayrıştırdılar. Benim bu millete sözüm var, inancı ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun, hayat tarzı ne olursa olsun benim başımın üzerine. Benim derdim o âdem bu memlekette erinç süresince yaşıyor mu? O eş bu memleketin caddelerinde, sokaklarında, parklarında, kahvelerinde otururken güler yüzle oturuyor mu? İşi var mı? Kazanıyor mu? Sofrası bereketli mi? Benim derdim bu. Bu veca hepimizin eş derdi ve bu derdi halletmek için 6 önder benzeri aradayız. Her birimiz ayrı partiyiz, bunun bile farkındayız amma el erki aşkımız aynıdır, âdem sevgimiz aynıdır.”

“Çiftçiyi toprağa, araziye küstüremezsiniz”

Kılıçdaroğlu, çiftçiye ÖTV’li ve KDV’li mazot satılmaması gerektiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O üretiyor, o cebin teri döküyor, onun kazanması lazım. Çiftçiyi toprağa, araziye küstüremezsiniz. Küstürürseniz 85 milyon herif haris kalır. Vücut, etkili hayvan, yasmık, nohut, buğday, yulaf, ayçiçeği, ayçiçeği yağı haricen geliyor evet peki ya içeridekiler, peki ya dikici? Bu âdem illet kazanmıyor, bozukluk insanlarız küstürdük, sebep Türkiye üretimden koptu? Bunların tamamını 6 şef namına düşünüyoruz. Türkiye’yi çekişme etmeden, hazar ve hayat ortamında aydınlığa çıkaracağız. Kucaklaşacağız, helalleşeceğiz, beraber olacağız, ilişki olacağız, ülkeyi büyüteceğiz, kalkındıracağız.”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin sarıerik ithal etmediğini çünkü Malatya’nın kayısıda dünyaya vadi okuduğunu belirterek, “Biz buğdayda de fındıkta bile arpada birlikte yulafta, çalışkan hayvanda de dünyaya yer okumalıyız. Kuru kuruya dünyaya vadi okumanın hiçbir anlamı bulunmayan. Düz okumanın yolu konuşu yerine diri olmaktan mergup.” ifadelerini kullandı.

“Üreterek adam olmak zorundayız”

“Ekonominiz güçlüyse doğrusu kimse size tıpkısı özdek diyemez amma ekonominiz zayıfsa, dolar, ekü dilenmek üzere devlet büyüklük gezerseniz değeriniz olmaz.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Biz milli Halas Savaşı’nı vermiş ayrımsız gelenekten geliyoruz. Bizim milli Halas Savaşı’mız sıradan bir milli Halas Savaşı değildir. Bizim milli Halas Savaşı’mız bütün mazlum milletlere eş olan aynı savaştır. O nedenle mazlum milletlere denk olduk, kazançlı kalkınmada üstelik bilcümle mazlum milletlere örnek olmak zorundayız. Üreterek, fiilen, kazanarak, envestisman yaparak, okuyarak, üniversitelerde vukuf üreterek gelişmek zorundayız. Eğer biz bunları yapabilirsek, ki yapacağız, yapma üstüne bile kararlıyız göreceksiniz Budun İttifakı’nda 6 kamer zarfında bu memlekete soluk aldıracağız, bu ülkenin insanlarına içki aldıracağız. Gençler işsizlikten kırılıyor. Gençler mahdut dışına gezmek istiyorlar ‘Acaba yurt dışında iş bulabilir miyiz?’ diye çalışıyorlar, çabalıyorlar. Neden bu insanlar kendi ülkelerinde çalışmasın, sebep bu insanlar kişi ülkelerinde üretmesin, illet bu insanlar kerdi ülkelerinde cebin teri döküp kazanmasınlar. Bunu yapacağız. Sizden bir tane isteğim var, zinhar moralinizi bozmayın. Bu ülkenin çiftçisini, işçisinin, emeklisinin, EYT’linin, taşeron işçisinin, çalışanların, KPSS’ye girip haksızlığa uğrayanların, hüküm gören kadınların, haksızlığa uğrayan kim varsa düşünce versin yahut vermesin nerede adaletsizlik varsa onun karşısında duracağım çünkü hükümsüzlük karşısında samut ahraz şeytandır. Kim butlan yapıyorsa karşısında duracağız.”

Adaletin önemine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Türe olmazsa imkânsız. Devletin dili adalettir. Adaletsiz benzeri cemiyet imkânsız, kainat da adalet konusunda nesir edilmiştir. Adaleti olmayan tıpkı ülkenin, devletin can, tahaccüm şansı yoktur. O nedenle adaleti muhakkak ama mutlak getireceğiz.” diyerek konuştu.

Konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu, CHP Malatya İl Başkanlığı yeni bakım binasının açılış kurdelesi kesti.Share: