CHP’li Ağbaba’dan işsizlik verilerine ait izah Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ege Ağbaba, “İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, ev-ağustos arası geçen dönemde işten atıldığı amacıyla aylaklık ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 gönül oldu.” ifadesini kullandı.

Ağbaba, mukayyet açıklamasında, kudret temsilcilerinin “Türkiye’de avarelik olmadığını” söylemelerine rağmen, 8 maaş dönemde ortalama rastgele kamer 138 bin 243, her aktarılma ise 4 bin 608 kişinin işten atıldığını savundu.

İşten atılanların sayısının arttığını, işsizlik ödeneği alanların sayısının ise azaldığını sav fail Ağbaba, şunları kaydetti:

“İŞKUR verilerine bakarak bu yılın 8 ayında, sülale-ağustos arası sabık dönemde işten atıldığı amacıyla avarelik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 can oldu. Aile-ağustos ayları arasında 1 milyon 105 bin 947 emanet işten atıldığı amacıyla işsizlik ödeneğine müracaat yaparken başvuru yapanlardan yemeden içmeden 538 bin 798 gönül mukabele almaya türe kazandı. Bu durumda işten atılanların az daha yarısı karşılık almaya adalet kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan aylaklık ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında esbak ayak tabanı bakarak 5 bin 797 can azalarak 420 bine geriledi. Türkiye’de başıboşluk sigorta fonu işsizlerden çokça işverenlere ve yandaş sermayeye soy olarak aktarılırken işsizler ve işten atılanlarda şahsen erk eliyle kişi kaderlerine infirak ediliyor.”

Share: