CHP’nin “Evdeki Yabancı” İddialarının Araştırılması Önerisi, AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi.

CHP’nin, ara sıra ecnebi uyruklu şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması amacıyla verdiği önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Fahri Adıgüzel, bu durumun intihap güvenliği beraberinde yurttaşın güvenliğini da ilgilendirdiğini belirterek, “Adresinize kayıtlı kişinin borcundan çevre evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; okkalı ayrımsız dava. Kimde bunun sorumluluğu, belli değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen yaşama terörist benzer” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman, CHP’nin bazen yabancı uyruklu şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması üzere verdiği önergenin dorudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

CHP İstanbul Mebus Onursal Adıgüzel, yurttaşların kişi oturdukları evlerde tanımadıkları kişilerin mukayyet olduğu iddiasına ilişkin şunları söyledi:

“Umumi merkezimize, tıpkısı zamanda milletvekili arkadaşlarımıza, sosyal medya platformlarında, basında kırıcı ihbarlar ve şikayetler gelmiştir. E-mehabet hizmetlerinden biri olan, yerleşim durumunda oturanlar belgesi ahzetmek üzere vatandaşlarımız iş yaptığında, hiç tanımadıkları kişilerin yıllardır oturdukları hanelerde kayıtlı olduğunu görmektedir. Kayıtlarda iskân yeri adresi ve ayrıksı bulunak başlıkları vardır. Iskân yeri adresi tevakkuf adresi, değişik bulunak ise tali bulunak kendisine tanımlanmaktadır. Ama hem yabancı tabiiyetli hem birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu listelerde görülmektedir ve ağırbaşlı sorunlar ve soru işaretleri akıllarda meydan bulmuştur.

Size tıpkısı örneği hızlıca anlatayım. Bize Muratpaşa’dan bir familya başvurdu. Dedi kim ‘Bizim evimizde bir ecnebi oturuyor’. Biz bunu CHP’nin elindeki müntehip listelerinden kontrol ettiğimizde gördük ki Muratpaşa’bile hanede oturan kişi, gerçekte Melikgazi Kayseri’de oturuyor. Bu araştırı önergesini vermeden önceki aradım, ‘Gine bakın’ dedim. Bu emanet bu öğün o adreste da namevcut. Bittabi oluyor, sizlerin taktirine sunuyorum.

“EVİNİZE KAYDEDİLEN KİŞİ TERÖRİST OLABİLİR”

Hele seçim güvenliği meselesini konuşuyor tümce. Burada da soru işaretleri olması çokça yakınlarında. Milyonlarca ecnebi bugün Türkiye sınırlarında ve kaçının müntehip yapıldığı, kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldığı açıklanmıyor. Önümüzde, 2017 referandumu ve 2019’daki falsolu uygulamalar var. Vatandaş bu noktada huzursuz ve mükerrer benzeri seçmen çıkabilir mi diye niteleyerek tedirginlik sürüyor. Bittabi tevakkuf adresi önemlidir. Kişinin ince aynı süredir oturduğu yeri belirler. Kişinin yerle olan ilişkisini belirler. Bu kadar değerlidir ve birçok sorunun çıkmasına birlikte sebep türlü. Bittabi İçişleri Bakanlığı, geçiştirmeye çalışıyor. Ama birçok problemler cins. Adresinize mukayyet kişinin borcundan âlem evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; bati tıpkı sevgili. Kimde bunun sorumluluğu, muhtemelen değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen kişi yıldırıcı olabilir.

“BİRİ GÖREVİNİ KÖTÜYE Mİ KULLANIYOR”

Hepsinin sorumlusu, görevini yapmayan İçişleri Bakanlığı’dır. Doğruluk ve Kalkınması milletvekilleri da bu işin zarfında çıkamıyor. İYİ Parti mazi önerge verdi, burada açıkladınız. Amma maatteessüf, teknik benzeri vebal mı var, yoksa hedef mı var, bunu birlikte anlatamadınız. Yine soruyorum; sistemsel tıpkısı günah mı var, yoksa maksat mı var? Biri görevini kötüye mi kullanıyor, suistimal mi ediyor?

İçişleri Bakanı’nın görevi çöz huzuru sağlamak amma huzursuzluklarının önünü açmaya çalışıyor. Meclis’te bir matbuat yasası konuşuyoruz. Gerçekte sıkı denetim yasasını konuşuyoruz. Böyle meselelerle aslında vatandaşın iç huzuru güzelce kaçırılıyor. Anlaşmazlık ve endişeye itiliyor vatandaş, türe ve özgürlüklerinden olacağı korkusunu yaşıyor.”

İYİ Parti İstanbul Mebus Ümit Beyaz da şöyle konuştu:

“EŞİNİZ VE ÇOCUKLARINIZIN İSIMLERİNİN ALTINDA BOĞUMLANMA ETMEKTE BİLE ZORLANACAĞINIZ YABANCI İSİMLER GÖZÜKÜYOR”

“Serencam günlerde vatandaşlarımızın kendilerine ilgilendiren ikametgahlarında tanımadıkları kişilerin görüldüklerine dayalı şikayetleri bilcümle alay malay görüyoruz. Çökertme telefonundan e-devlete giriyorsunuz, tümce üzerinde ikametgah bilgilerine bakıldığında, eşiniz ve çocuklarınızın isimlerinin altında artikülasyon etmekte üstelik zorlanacağınız ecnebi isimler gözüküyor. Hangi hissedersiniz? Devletinize olan güveniniz sarsılmaz mı? Aileniz yerine kaygıya kapılmaz mısınız? Elan üstelik önemlisi, bu tanımadığınız yabancı uyruklu şahısların seçme güvenliğine müteveccih benzeri tehdit olduğunu düşünmez misin? Biz anca düşünüyoruz.

“UZAYDAN SEÇMEN GETİRSENİZ BİLE AK PARTİ MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN İYİCE DÜŞMÜŞTÜR”

Görülüyor ki artık hükümet, meşru ve demokratik yollardan iktidarını temdit umudunu fena hâlde yitirmiştir. Önce sormadan vatanımıza aldığımız kaçakları şimdi birlikte hanemize alarak kendinize bakir aynı düşünce kaynağı yaşatma peşindesiniz. Değil Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Irak’tan, uzaydan müntehip getirseniz bile SELIM Tümen milletimizin gözünden pir düşmüştür. İktidarınızın serencam günlerini, bu tür basamak oyunlarıyla meşgul olmak hesabına milletimizin içine düştüğü dip yoksullukla ilgilenerek geçirin. Artık, Sayın Cumhurbaşkanı’nın birlikte seçme vaadi namına sunduğu yolsuzluklarla mücadeleye faaliyet harcayın. Eğer bu kavisli ikametgah kayıtları hükümetinizin bilgisi dışında aynı işgüzarlık yahut ustalık tıpkı aksaklıktan kontekst çıktıysa bunu bire bir zaman ilk düzeltin. Vatandaşlarımızı saydam ayrımsız şekilde bilgilendirin.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DEMOKGRAFİK YAPISINA KARŞI GELİŞTİRDİĞİNİZ BU SALDIRILAR ORTAM KALACAKTIR”

Ki olduğu, nereden geldiği ve ne maksatla getirildiği muhtemelen sıfır çaktırmadan şahıslarla milletin iradesinin zedelenmesine cevaz etmeyeceğiz. Bin yıldır Türk yurdu olan bu toprakların geleceğini Türk milletinin iradesi belirleyecektir. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında yapılacak seçimlerin sonucunu ermiş Türk milleti nasıp edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfus bilimsel yapısına alın geliştirdiğiniz bu saldırılar hava kalacaktır.”

“BU ÜLKEDE SEÇİM GÖRÜNDÜĞÜ ANTLAŞMA BU HÜKÜMETİN ÇEŞİTLİ HİLELERE BAŞVURDUĞUNU GEÇMİŞTE BIRLIKTE GÖRDÜK”

HDP Dert Mebus Abdullah Antrenör ise önergenin intihap güvenliği ile müteallik olduğunu kaydederek, “Bu ülkede seçme göründüğü antlaşma bu hükümetin değişik hilelere başvurduğunu geçmişteki örneklerle dahi gördük. Bakın, bu İçişleri Bakanlığı’nın bununla ait, özellikle 2019 yılında yerel seçimlerde olan hilelerini, özellikle ve alelhusus Şırnak ve Siirt’te başvurmuş oldukları hileleri çokça faal benzeri şekilde yaşadık ve sonuçlarını halen yaşamaya devam ediyoruz. Şırnak ilinde hemen, 10 binin üzerinde fikir aktarıldı. Aktarılmak aracılığıyla ahırlarda kayıtlar yapıldı” dedi.

Belletici, Siirt’te bile 6 bin 500’e mümasil seçmenin kaydının silindiğini müstakbel sürerek, “Zaman ise yapılan bu hilelerin sonucunda insanlar şu anda e-devlet sistemine giremiyor. İçişleri Bakanı göreve çağırma ediliyor, İçişleri Bakanı kılını da kıpırdatmıyor” diye konuştu.

Önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: