Çin Defans Bakanlığı: Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin yegâne sorumlusu ABD’dir

Çin Defans Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin yegâne sorumlusunun BENDE olduğunu belirterek, “Bunun mecmu sorumluluğunu ve yavaş sonuçlarını ÇAKER tarafı üstlenmelidir” dedi.

Çin Defans Bakanlığı Sözcüsü Qian, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı konuşma etmesi sonucu başlayan gerilime ilişik değerlendirmelerde bulundu. Qian, “Tayvan Boğazı’ndaki bulunan haşat durum, ABD aracılığıyla kışkırtılarak, tek başına MEMLUK aracılığıyla yaratılmıştır. Yekpare sorumluluğun ve korkulu sonuçların MEMLUK aracılığıyla üstlenilmesi gerekiyor. Çin tarafı, Pelosi’nin Tayvan ziyareti ve iki mutluluk arasındaki ilişkiler üstüne ağır tutumunu belirtmişti. Fakat MEMLUK tarafı Pelosi’nin ziyaretini düşünülerek yaptı ve Tayvan Boğazı’nda gerginlik yarattı” ifadelerini kullandı.

İKİ MEVKI ARASINDA İLETİŞİM KESİNTİSİ

Pelosi’nin ziyareti kapsamında Çin’in MEMLUK ile askeri ve siyasi alanlarda görüşmelerini fesih ettiğini belirten Qian, “ÇAKER’nin ajitatör eylemlerine yanıt olarak Çin, ÇAKER ordusu liderleriyle telefon görüşmelerini ve Çin-KÖLE Savunma Bakanlıkları arasındaki iş toplantılarını tağyir etti. İletişim, santimantalite gerektirir. KÖLE tıpkı kriz yaratırken tıpkı yandan bile krizi yönettiğini tez ediyor, bahaneler buluyor, falsolu bilgiler yayıyor, provokatif hareketlerini örtbas ediyor ve insanların kafasını karıştırıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: