Çin Dışişleri Nazır Yardımcısı Zhaoxu: BENDE, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in ESIR ile ilişkilerine müteveccih aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara MEMLUK’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasal bir eğlendirici, ateş niyetli bire bir provokasyon’ olduğunu tabir ederek, “Çin’in güç uyarısını görmezden mevrut, Çin’in egemenliğini ve yerey bütünlüğünü vahim şekilde ihlal eden Pelosi, Tayvan’ı görüşme etmekte ısrar etti. ABD, Çin’in ilişkilere yönelik aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin bir tane-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, ABD-Çin arasındaki Defans Politikası Eş Güdüm Görüşmeleri (DPCT), Askeri Bahir Danışma Anlaşması (MMCA) gibi toplantıları nakız etmişti. Mavera yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, sınır dışı taksirat, narkotik ve abuhava değişikliği konularıyla ilişkin hisse senedi birliklerini üstelik askıya aldı.

Share: