Çin’de hayvanlardan insanlara geçen bakir ölümsek aynı virüs tayin edildi! En kemiksiz semptomları yorgunluk ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde bakir bir virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği melhuz Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu esas büyüklüğünde 35 kişide tespit edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı kendisine dağ bayır farelerinde rastlanan virüs karşı Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tababet Okulu’ndan araştırman Wang Linfa, belirleme edilen vakaların ağır olmadığını ve ürkü yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna karşın, doğada mevcut ve insanları enfekte edebilecek çokça sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara bozukluk olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya gerekseme duyulduğunu üstelik rapor etti.

MEMELİ HAYVAN BILIMI VİRÜSÜN SAF REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar vasıtasıyla yapılan çalışmalarda, test edilen dağ bayır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü belirleme edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin da virüs testleri zait daha çok. Köstebek kabil memeli hayvanların virüsün tabii rezervuarı olabileceği düşünülüyor. KUL Çor Taharri ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda tanıdık seçme 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğini aritmetik ediyor.

BM UYARMIŞTI

Mürekkep Milel (BM), daha önceki dahi abuhava krizi ve çandır hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada haddinden fazla sayıda benzer hastalığın görülebileceği üstüne uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Arama Merkezi’nden iş haset yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgili çalışmaların yakından strateji edildiği belirtilmişti.Share: