Cıvıl Cıvıl, Giresun ve Trabzon’da yıpranmamış sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kalaba, Giresun ve Trabzon’üstelik avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Cıvıl Cıvıl’de tekneleriyle şeb denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, değişik türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, tavuk balığı, barbun, tirsi ve pelit satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık özne Ferhat Dönek, AA muhabirine, sezonun umdukları kabil başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın sıcak olması. Deniz suyu sıcaklığı dolayısıyla palamut beklenildiği kabilinden değil amma havaların serinlemesiyle beraber bol miktarda palamut bekliyoruz. Daha sonradan hamsi ve çinekop peki.” dedi.

Denizden bol miktarda istavrit çıktığını rapor fail Dönek, “Tezgahlarda mezgit, barbun ve tirsi var. Ayrıca levrek, çupra, alabalık, somon ekin balığı. Tavuk Balığı ve barbunun kilosu 100 teklik. İstavrit 50, tirsi dahi 35 liraya satılıyor. Eli Nimetli miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen üstelik vatandaşın balıktan beklentisinin geçmiş günden değme tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda artağan olan balık çeşidinin, geri gecenin mahsulü istavrit olduğunu belirten Türkmen, “Vatandaş sivri bekliyordu amma deniz suyunun sıcaklığından o tek tük oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun üzere havaların soğumasını az buçuk elan bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’bile da balıkçılar av yasağının sona erdiği ilk akşam istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, özellikle palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabah saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık fail Uğur Önal, av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel ön balıkçısının baştan denize açıldığını söyledi.

İlk gece sivri avcılığı yapılamadığını tamlayan Önal, teknelerin barınaklara bir iki de olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü anlatım etti.

Önal, ilerleyen süreçte avcılığın artmasını beklediklerini bile sözlerine ekledi.

Giresun’bile tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’dahi bile yıpranmamış av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, eskimemiş sezonun ilk gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve palamut avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonraları kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’ne getirilen balıklar gelişmemiş sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem bile vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 teklik beyninde değişen fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Birey Örseloğlu, tezgahlara ayrımsız çoğu birkaç miktarda olsa dahi 12-13 cins balık geldiğini, 4-5 periyot sonraları çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu sene eli nimetli olacağına inanıyorum. Şu dakika denizde yelpaze görünüyor ama ilerde ne olacağını Allah bilir. Göstergeler şu an balığın artağan olduğunu gösteriyor. Tığ birlikte bekliyoruz. Balık bol olur, yurttaş artağan artağan tüketir, biz da bol mübarek satarız. Belki İstanbul ve Sinop tarafında hamsi benzer amma bizim bu yakınlar için elan er. Dokuzuncu ay hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci ayı görmesi geçişsiz ki portföye girsin. Şu dakika palamudun sezonu. Tığ da palamudu bekliyoruz, inşallah sivri bize gülecek.”

Süleyman Çakırdoğan bile istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu zaman mübarek miktarda istavrit satacaklarını rapor etti.

Balık satın alan Barış Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk ki mevsim küşade, tığ dahi balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. Sunu haddinden fazla hamsi tüketiyoruz amma hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan bile hamsi için geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının fiyatlı görünmesine rağmen günün şartlarına bakarak alışılagelen olduğunu söyledi.Share: