“Çocuklarımız tarihe mühür vuruyor”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, Dünya Çoluk Çocuk Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcuların tarihi başarı elde ettiğini söyledi.

Erkan Dik, Peru’nun başkenti Lima’dahi planlı Acun Gençler Acun Yüzme Şampiyonası’nda 4 altın, 2 sim ve 2 tunç tutmak için 8 madalya kazanan milli sporcuların başarısını değerlendirdi.

Dik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ülkemiz namına çekicilik, değer verici, çok mutlu olduk. Milletçe çokça mutlu olduğumuzu düşünüyorum. Zira Türkiye tarihinde tekrar ilkleri yapmaya bitmeme ediyoruz.” diye konuştu.

Milli yüzücüleri, ailelerini ve antrenörlerini tebrik kartı eden Yalman, şöyle devam etti:

“Bu toprağın insanlarına imkanlar verdiğiniz antlaşma sonuçlar böyle oluyor. Bu sonuçları tığ bekliyorduk. Bilimsellik ve inancın eseri olduğunu düşünüyorum. Bu arkadaşlarımız bunu başardılar ve başarmaya bitmeme ediyorlar. Çok şişman tıpkı alım. Biliyorsunuz ego birlikte geçen hafta itibarıyla FINA’nın müracaat komitesinin başkanlığına seçildim. Bu benim üzere üstelik iri bir gurur. Ülkem yerine FINA’dan, bazı federasyonlardan telefonlar alıyorum. Adi büyük ayrımsız hisse senedi.”

Mazi nasıl yarı finallere çıkılabilirin hesabı yapılırken bugün finallerde uğraş edildiğini vurgulayan Sarp, “Onun üzere bilcümle ekibime, yüzme ailesine kalpgâh dolusu teşekkürname ediyorum. Şampiyonaya 87 ülke katıldı. İki dördüncü büyüklük var; birisi biziz, başkası Romanya. Domuzuna tıpkısı akıbet oldu. Elan güzelleri cins mi? Olabilir. İnanmışlıkla, bilimi de bire bir araya getirdiğiniz, emeğe dahi kaçınmak duyduğunuz ahit bunlar baskı değil.” şeklinde konuştu.

Yalman, çalışmaların 2024 Paris Olimpiyatları’na yönelik sürdüğünü belirterek, “Dünya Çoluk Çocuk Yüzme Şampiyonası’nda ilkleri başardık. Sancak takımında kadınlarımız madalya aldı. Merve üç altın madalya kazandı, Sanberk altın madalya aldı. Batuhan ve Mehlika gümüş, Defne bronz madalya aldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından sancak takımımızı oluşturan çocuklarımız bizi gururlandırdı. Bu kurum ülkemizin, milletimizin, devletimizin. Bu ayrıntılar gerçekten tarihe mum tutuyorlar, tarihe damga vuruyorlar.” ifadelerini kullandı.

Alınan sonuçların gelecek hesabına imge verdiğini vurgulayan Dik, “Olimpiyatlarda 2028, 2032’de geleceğin bizim olduğunu inşallah hep bu arada göreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Merve benzeri ilki başardı”

Erkan Dik, Peru’birlikte milli yüzücü Merve Tuncel’in üç kızıl madalya aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Merve bizim değerli kızımız. Bizim çocuklarımızın hepsi altın. Zira onlar küçük buna inanıyorlar. Biz da onlara inanıyor ve güveniyoruz. Merve ‘hat-trick’ yaptı amma Merve’nin gözetiminde burada şuna bakmamız lazım; bire bir Anadolu kalkınması var, tıpkı Anadolu doğuyor… Zaman bundan sonra takkadak galiba şehre ilişik yüzme bulunmayan. Zaman Küçük Asya var. Gaziantep’ten Kaan, Eskişehir’den Sudem, Ankara’dan Merve orada. Samsun’dan eksantrik bire bir çocuğumuz, bilcümle Türkiye’den… Bütün Küçük Asya ayağa kalktı, biricik beden oldu. Zira ailenin gerekliliği budur. Biz bu federasyonda, ‘Büyük ayrımsız familya olacağız.’ dedik. Merve özelinde konuşacak olursak siftinlik bire bir ilki başardı. Ama Emre’miz, Berkay’ımız, Berke’miz, Deniz’imiz, Beril’imiz, Göksu’muz var… Mersin’den birçok çocuğumuz var, İzmir’da niceleri doğuyor. Onun amacıyla ülkenin genelinde yüzme seferberliği var.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik spora haddinden fazla önem verdiğini dile getiren Dik, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakanlık rastgele ilde havuz yapmaya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Toyluk ve Spor Bakanımızın liderliğinde Türkiye’birlikte ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi’ başlatıldı. Bu projenin Avrupa Birliği’nden da onayını aldık. LEN’üstelik da bu proje yapılıyor ve bu projeyi uygulayıcı ülkeler var. Türkiye Olimpiyat Tedarik Merkezlerimiz (TOHM) var. İngiltere, TOHM projesine başladı, öz ülkesinde bu TOHM’ları kuruyor. Yani bu altyapıyla, balaban düşünmenizle, milletinize güvenmenizle alakadar. Dünyada bayram sahibi olan devletinizin yanı sıra yüzmenin üstelik ayrımsız seviyede büyümesiyle müteallik. Onun üzere bu imkanlar bize verildiği için özellikle ululuk büyüklerimize şükranlarımızı sunuyorum. Çünkü onların verdiği imkanlarla bu noktadayız. Eksiklerimiz var mıdır? Tabiatıyla var ama Küçük Asya ayağa kalktı, şahlandı. Bura Türkiye, nazik bire bir coğrafya. Henüz keşfedeceğimiz, alttan mevrut nice çocuklarımız var. Geldiğimiz dönüş sayıları 200’leri bulan altyapımızda zaman on binler var.”Share: