Çorum’da füru Nezaret ve belediye gelişim birliğiyle yüzme öğreniyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ile Çorum Belediyesi hisse senedi birliğinde kentin dört yerinde kurulan seyyar yüzme havuzlarında çocuklara esas yüzme becerisi kazandırılması hedefleniyor.

Cahillik ve Spor Bakanlığının “Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi” kapsamında kent merkezindeki Tevfik Şita Spor Salonu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Cuma Pazarı ile Çorum Belediyesi Kale Mahalle Spor Tesisi bahçesinde seyyar yüzme havuzu kuruldu.

Çocukların spor tesislerine ulaşımını kolaylaştırmak için hesaplı mücahede kapsamındaki yüzme kursları başladı.

Çorum Uray Komutan Yardımcısı İsmail Yağbat ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlayan, Kale Mahalle Spor Tesisi’ni mülakat ederek seyyar yüzme havuzunu inceledi.

Yağbat, gazetecilere, portatif yüzme havuzlarındaki kursların bağ gördüğünü söyledi.

Kursların eylül sonuna kadar bitmeme edeceğini dile getiren Yağbat, “Bütün projeden çokça memnun. Haftanın altı haset dört gösterim şeklinde yüzme kursu veriliyor. Burada kısaca bin kişiye yüzme öğretmeyi hedefliyoruz. Sair kurslarımızla binlerce çocuğumuz yüzme öğür olacak.” dedi.

Edvar üstelik Bakanlığın bu asıl projelerle insanların spor ika alanlarına ulaşımını kolaylaştırdığını vurgulayarak “Vatandaşlarımızdan, ‘Tatile gidiyoruz, çocuklarımız yüzme bilmiyor.’ ifadeleri duyuyoruz. Tatile gittiklerinde, denizle, gölle karşılaştıklarında ferah ferah yüzebilmelerini icat etmek istiyoruz. Seyyar havuzlarla erişim sorununu birlikte ortadan kaldırmış oluyoruz.” diye konuştu.

Kursta yüzme eğitimi düzlük 6. derslik öğrencisi Rüya Aka ise daha yüzme bilmediğini belirterek “Açıldığını arkadaşlarımdan öğrendim ve yüzme aktarmak amacıyla buraya geldim. Gelecek hafta tatile gidiyoruz, gittiğimde kendimi deneyeceğim.” ifadesini kullandı.Share: