Çorum’da kent meydanı üzere kamulaştırılan binalar yıkılıyor

Çorum’üstelik şehir meydanı için kamulaştırılan binalar yıkılıyor

Kentte saat kulesi merkezli 14 bin metrekarelik düz oluşturulacak

ÇORUM – Çorum’dahi oluşturulacak meydanı amacıyla tarihi günler yaşanıyor. Çorum Belediyesi, Ulucami etrafında kamulaştırdığı binaların yıkımına başladı. Şehremini Halil İbrahim Aşgın birlikte bu tarihi temel tanıklık etmek üzere katabolizma çalışmalarını durumunda inceledi.

Site meydanı için Ulucami merkeze alınarak çalışmaların yürütüldüğünü, cami etrafının boşaltılması için kamulaştırdıkları binaları yıktıklarını belirten Belediye Reisi Aşgın, “14 bin metrekarelik Tarihi Çorum Meydanı’nı hayata etmek amacıyla kamulaştırdıkları binaların yıkımına Halkbank binası ile başladık. Zaman dahi Kunduzhan Caddesi’nde Ziraat Bankası karşısında yer kayran binaları yıkılıyor. Çorum’umuz için çok cesim benzeri proje. Detaylı yıllar konuşulacak, şehrimize nefes aldıracak, adeta bakir bir siluet kazandıracak yılların özlemi benzeri proje. Tarihi Çorum Meydanımızı, Çöplü Arastası ile buluşturacağız. Yıkılan binaların hesabına tarihi Çorum evleri yapacağız. Tarihi kayran üzere majör bire bir anı yaşıyoruz. Tarihe sıcaklıkölçer düşüyoruz. Kamulaştırmayı muntazır binaların işlemleri tamamlandığında o binaları üstelik yıkacağız.” dedi.

“Bayram verdik yapıyoruz”

Bayram verdikleri işleri bir bir hayata geçirdiklerini tamlayan Komutan Aşgın, Çorum halkının sunu fena hâlde hizmetlere müstahak olduğunu, Çorum’u elan fena hâlde, elan yaşanabilir benzeri kent haline bildirmek için tarihi dokuyu baştan canlandıracak mefret icraat yaptıklarını söyledi. Saat Kulesi etrafında yapılan alnaç sağlıklaştırma çalışmalarının Çorumlular tarafından çok beğenildiğini hatırlatan Başkan Aşgın “Çöplü Arastası’nın restorasyonunun ikinci etabı ile ilişkin bile çalışmalarımızı başlatıyoruz. Ayrıntılı yıllar adından hezel ettirecek çalışmaları Çorum halkının hizmetine sunuyoruz” şeklinde konuştu.Share: