Çukur taşları bile zam furyasına katıldı! 80 bin liraya bile var 7 bin liraya bile

Akıbet dönemde arka arkaya gelen zamlardan, hece taşı fiyatları dahi nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100 artma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde tıpkı çukur takım fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde değişiklik gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazen müşterilerden enteresan talepler bile geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazı müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını abes bıraktırıyor. Ölümünden sonradan tarih eklenip ati dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN MEZAR FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artım üzerine açıklamalarda kâin mermer ustası Şükrü Zarif, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte yıl çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Çukur takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Demin ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı arz bağan 7 bin TL. Sunma faziletkâr fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en üst zam yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar tarafından enteresan tekliflerin geldiğini belirten Geçer Akçe, “Henüz önceki yakını sönük eşhas, mezarı açabilir misiniz elde etmek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkısı da bazen vatandaşlar ölmeden ilk oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda tevellüt tarihi üzere yazılması gerekenleri yazıyoruz, irtihal durumunda ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’birlikte türlü yapılış ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında beğeni kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine eş olan Türkiye’de, rezervler Küçük Asya ve Trakya boyunca açık ayrımsız bölgeye yaygın durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Rum yüzde 11, Şarki Rum, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 nüsha saf taş ocağı, üretimevi ölçeğinde hareketlilik gösteren 2 bin bünye, ılımlı ve kıytırık ölçekli 9 bin atölye elektrik gösteriyor. Üretimin sunu aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla yerine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, kül üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Ekonomik mermer yataklarının bulunduğu gayrı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: