Cumhur Reisi Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yasa teklifine ait, “Yasal düzenlemeye gerekseme namevcut. Senin beraberinde hiç hukukçu namevcut mu? Bu işlemler aşıldı daha çok. Burada yapılması müstelzim aynı madde var. Eğer samimiysen, şayet dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu ağız ağıza masadan kaldıralım.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Budun Kongre ve Firez Merkezi’nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Sene Açım Töreni’ne katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, geçlerin faziletli öğretime erişimini kolaylaştırmak için devletin kül imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

Zamanında Güneydoğu’ya ve Doğu’evet hocaların zahir gideceği üzerine kalın yaşandığını hatırlatan Erdoğan, havalimanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’evet uçakla gidilebildiğini ve ayrımsız tartı kalmadığını söyledi.

Meselenin “iş” olduğunu belirten Erdoğan, “Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa palyatif kalırsınız. Imdi bunlar aşıldı. Imdi “Türkiye yüzyılı’ diyoruz ya, aha Türkiye’nin yüzyılı bu altyapıyla güçlendi.” dedi.

Uluslararası iktisatçılarla güruh yaptıklarını anlatan Erdoğan, iktisatçıların “Türkiye altyapısını bitirdi. Altyapısını bitirdiği amacıyla birlikte Türkiye’nin geleceği aydınlık. Sizde böyle bir külfet namevcut.” tespitini yaptığını aktardı.

Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Biz da dedik ki, ‘Bu tespiti bizler birlikte yaptığımız üzere şu anda başarılıyız ve seçme sabık çağ daha de iyiye gidiyoruz, gideceğiz.’ Özellikle özellikle inşallah bu yıl sonu önümüzdeki yılbaşı üzere Karadeniz’den saf gazı birlikte çıkardığımız anda bunun tadına tatmin imkânsız. Bizim vaktiyle öyle istikşaf gemimiz filan yoktu. Demincek bizim 2 kesim sismik araştırma gemimiz, 5 modül etüt gemimiz var. Bilcümle tetebbu gemilerimiz 12 bin metreye kadar etüt yapabiliyor. Bunlara ulaştık. Hatta burada işimiz bittiği ant uluslararası sularda de dünyanın değişik ülkelerinde gidip, bu tetkik çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Anca çok balaban rakamlarla bile bunlara ulaşmadık. Makul rakamlarla bunları aldık ve deminden aynı taraftan sismik tetkikat, tıpkısı taraftan araştırma çalışmaları yapılıyor. Daha bol olacak, elan etkili adına bu yola devam edeceğiz. Lüzumlu sismik araştırmalarla gerek sondajla saf gazda üstelik petrolde de imdi imkanlarımızı bu sularda bulacağız.”

“Demin özgürlük, özgürlük var”

Bire Bir gün kisve yasaklarından ideolojik baskılara, siyasi kavgalardan enfrastrüktür eksikliklerine büyüklüğünde Türkiye’dahi takatli çokça dava olduğunu vurgulayan Erdoğan, üniversite girişlerine kurulan inandırma odaları, dereceye girip bağış almaya hak kazandığı halde sahneden ağzı kapatılarak indirilen zihayat kızların görüntülerinin sıkılma sahneleri namına hafızalara kazındığını belirtti.

Bunları unutmadıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim polisimi, kızlarımızın ağzını kapatmak ve okula sokmamak, tekme tokat onları dışarı atmak kadar uygulamalara tabi tuttular. Benim kızım önder hatipte okudu. Amma ben kızımı ne eyvah kim mortocu hatipten almak zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu değişik tıpkı şehirde önder hatibe örtmek yerinde kaldım. Bana sordular yabancılar. ‘Niye’ dediler? Dedim ‘Maalesef tığ bu sıkıntıları yaşadık ama deminden çıktı bu sıkıntıları aştık.’ Şimdi böyle benzeri derdimiz namevcut. Demin bundan sonra hocalarımızın ortada başörtülüler var mı? Var. Öğrencilerimizin ortamında aynı şekilde şen abat üniversiteye gidebilen kızlarımız var mı? Var. Bilcümle bunlarla beraber artık güvenlik teşkilatında, silahlı kuvvetlerinde hakim, müddeiumumi başörtülü kendisine görev yapabiliyor mu? Yapabiliyor. Ana hürriyet budur.

Diyorlar ki adalet ve hürriyet… Uygulamayı göster bize? Ne yaptınız adalet ve özgürlükte? Tekme tokat hariç attınız. Kişi milletvekilin, umumi başkan yardımcın ikna odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak o odalara aldılar. Bunları yaşadık, gördük. Bura halkının yüzdelik 99’u Dindar olan Türkiye. Burada bunları yaptınız. Amma demincek bunlardan imdi sıyrıldık. Demin özgürlük, hürriyet var. Eğitimde, öğretimde bunu yakaladık.”

Bir Vakitler harçlardan hava öğrencilerin sürekli boykotlar yaptığını anımsatan Erdoğan, harçları kaldırdıklarını, öğrencilerin masraf diye niteleyerek tıpkısı sorununun bulunmadığını kaydetti.

“Kâin yükseköğretim yurtları taleplere karşılık veremiyor’ diyerek bağırıp durdular. İnsaf edin, şu anda bizim 850 bin öğrenci kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara ferah ferah karşılık verir haldeyiz. Rica namevcut, bu noktaya geldik.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle devam etti:

“Hangi diyordu ayrımsız tanesi. ‘Ben 1 yılda bu sorunu çözerim’ diyordu. Hayatınız yalan. Akşam domates dolması, sabahleyin domates dolması. Tığ uygulamadayız uygulamada. Şu anda çağcıl ancak binalarımız hep bunlarla bu arada üniversitelerimiz hepsi birbirinden fena hâlde. Şu anda dünyaya eş gösterebileceğimiz altyapısıyla rastgele şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yaraşıksız bu kırıcı manzaraya biz son verdik.” değerlendirmesini yaptı.

“Başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduk”

Başörtüsü meselesini ortaöğretim karışma kamu terbiye kurumları ile amme kuruluşlarında çözüme kavuşturduklarının altını çizen Erdoğan, kabine toplantısında Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın yemek yapacağını, bu anne doğruluk ve özgürlüğü anayasal güvence altına alma tekliflerini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Çünkü kanuni düzenlemeye gerekseme bulunmayan. Kanuni düzenlemeye şu anda gerekseme yokken, artık ‘Kanuni aranjman yapalım’ dedi. Kanuncu düzenlemeye gerekseme namevcut. Senin yanı sıra hiç hukukçu yok mu? Bu işler aşıldı çıktı. Burada yapılması müstelzim tıpkısı madde var. Şayet samimiysen, eğer dürüstsen, gel kanunuesasi değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Tıpkısı taraftan darülfünun harçlarını kaldırdıklarını, daim kışkırtma vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini anımsatan Erdoğan, göreve geldiklerinde burs ve kredinin 45 liralık olduğunu, bursun 850 liraya, doktoranın minimum ücrete çıkarıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Biz niçin varız? Milletimizin devletine yapmış olduğu bu ödemelerle tığ, ister öğrencilerimizi ister lisansüstü, doktora öğrencilerimizin çok elan huzurlu şartlarda okumalarını, yetişek öğretimi devam ettirmelerini sağlayalım diye varız.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: