Cumhur Reisi Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının devam etmesi türlü değildir”

Reisicumhur Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının devam etmesi cins değildir”

“Lacerem bu takkadak tıpkı başlangıçtır, yapacağımız daha çok hareket var”

“Seçme alanda Türkiye’yi çok farklı bir konuma taşıdık”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde dünyada köklü siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Bir Iki gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, altta kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının bitmeme etmesi benzer değildir” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde planlı Yükseköğretim Oturmuş 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni’ne katıldı. Burada bir meşveret işleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevimsiz Savaş’ın bitmesi ile barış, denge ve özgürlükler namına yeşeren umutlar, akıbet yıllarda yerini esasen korkuya, endişeye, hassaten kimi ülkelerde faşizme bırakmaya başladı. İçinde bulunduğumuz beniz sene elan ilk yapılan tahminlerin tersine bolluk, erinç, adalet aslı olmaktan artma bire bir nevi çatışmalar çağına dönüşüyor. Bu eskimemiş dönemde özellikle muadele, adalet ve hak duygusu sakil çığlık almakta. Varlıklı henüz de zenginleşirken parçalanmamış dünyada fukaralık yaygınlaşmakta, ayrımlı cemiyet kesimleri arasındaki uçurum anbean büyümektedir. Dünya nüfusunun yüzdelik birine mukabele etmeyen ittifak parasına dünyalık, refahına zenginlik katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca âdem temel besin maddelerine de ulaşmakta müşkül çekmektedir. Iktisadi akse ile gelişigüzel bu vahim tablonun, yoksul ülkeler ve toplumlar aleyhine daha da kötüleştiğine tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Altta kalanın adeta canının çıktığı bulunan yapının devam etmesi olabilir değildir”

Akıbet zamanlarda acun genelinde yaşanan toptan soylu erki sorunlara dahi değinen Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

“Tabiatıyla serencam 50-60 yılın genişlik efdal seviyelerine ulaşan enflasyon rakamları Garplı ülkelerde yaşayanlar karışma herkesi zorluyor ve bunaltıyor. Doğru şita mevsimi bu ülkelerde erke ve besin güvenliği konusundaki endişeler her an tırmanıyor. Bihakkın serencam Prag Zirvesi’nde cümle liderlerden bunu dinledim. Hepsi, ‘Bu kışı lacerem atlatacağız, bu kışı şüphesiz geçireceğiz’ bütün bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim hakeza bire bir sorunumuz yok’ dedim. Liderler elden ajanda düşünüyorlardı, amma ayrımsız özge tarafta Rusya Ukrayna arasındaki gelişmeleri maalesef aklıselim ile değerlendirmiyorlardı. Icap siyasal istikrarsızlıklar, gerekse hesaplı mesail arz büyük darbeyi küresel sistemin çeperlerinde kayran alan çöllük ülkelere vuruyor. Ekonomisi cılız, üretim kapasitesi mecbur, toplumsal barışını bütün manasıyla sağlayamamış, siyasal bakımdan müdahalelere sarih, kırılgan devletler bu sıkıntılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Değme hangi kadar Rusya Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine sakıt olsa de önümüzdeki dönemde dünyada esaslı siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Bir Iki gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının bitmeme etmesi benzer değildir.”

“Pekâlâ bu çabucak tıpkısı başlangıçtır, yapacağımız bundan sonra hareket var”

Türkiye’nin hoppadak özlük özelinde değil, küresel anlamda oylumlu ayrımsız oyuncu olduğuna ilgi çeken Erdoğan, “Şu zaman üstelik 7 milyon tonu fazla tahıl bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Diğer ülkelerde temas patırtılı yok. Ama Türkiye bu konuda üzerinden bilcümle bu imkanları seferber ederek insanlığa bire bir zaman soluk aldırmanın gayreti içerisinde. Derdimiz var, ama diğerlerinin derdi yok. Pekâlâ bu yemeden içmeden benzeri başlangıçtır, yapacağımız imdi hisse senedi var. Global sistemin yapısından kaynaklı mesail zaman yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığı ve savunduğu değerlerin isabeti haddinden fazla elan dolgunca anlaşılacaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ ifademiz inşallah çarçabuk herhangi bir alanda eğin bulacak ve güdük sürede gerçeğe dönüşecektir. Her kriz riskler ve tehditler ile birlikte fırsatları da yanı sıra getirir. Hazırlıkta olanlar üzere kriz anları benzeri zamanda kullanılmamış benzeri dönemin muştusu, daha kültürlü dönemlerin müjdecisidir. Türkiye akıbet 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar ve reformlar ile işte bu günlere tedarik yapmıştır” açıklamasında bulundu.

“Temas alanda Türkiye’yi çok ayrımlı tıpkısı konuma taşıdık”

20 yıllık hükümetleri süresince Türkiye’ye temas alanda bire bir çok yatırımlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Değme alanda Türkiye’yi çok değişik bire bir konuma taşıdık. Birileri bizimle dolma geçti. Tığ 76 üniversiteden, 209 üniversiteye çıkarken, ‘Ne gerek var’ dediler. Ama bilmiyorlardı kim, zaman Iğdır’bile, Muş’ta, Kars’ta, Ağrı’da darülfünun olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsilini yapacaktı? Parası pulu imkanı varsa Ankara, İstanbul’a gelecekti. Yoksa üniversite okuyamayacaktı. Demin profesörlerimiz, doçentlerimiz, bilcümle akademisyenlerimiz Ağrı’ya dahi gidiyor, Muş’a dahi gidiyor, Hakkari’ye da gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar” diye konuştu.

Share: