Cumhur Reisi Erdoğan: “Avrupa devletlerinin ülkemizdeki Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üstünde oynamaya çalıştığı etki oyunu sizlerin üstelik…

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ihya yönünde attığımız genişlik beribenzer adıma üstelik tahammül edemeyenlerin aslında neyi amaçladıklarını gayet bol biliyoruz. Hele bazı Avrupa devletlerinin ülkemizdeki herhangi bir sözleşme gibi Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üstünde oynamaya çalıştığı çepel oyunu sizlerin da gördüğüne inanıyorum. Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya fiilen atık ilk adımın devamı insanlarımızı birbirine düşman etme olacaktır. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha cimri eş çıkarak bu sinsi ve bati oyunu bütün gelişigüzel bozacağız” dedi.

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 751. yıl dönümü etkinlikleri, Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde yapıldı. Düzenlenen etkinlikte mütekellim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslara ve Anadolu’ya, oradan Balkanlar’a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı bugün da yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor” diye niteleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sürekli eylesin. Bundan 751 yıl önce hakka giden Hacı Bektaş Ege hazretleri başta koyulmak için bu toprakları imanlarıyla yoğurarak Anadolu’yu vatanımız haline getiren tekmil erenleri, ikbal sultanlarını rahmetle anıyorum. Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslar’a ve Anadolu’ya, oradan Balkanlar’a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Iye irfanı zaman üstelik yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor. Yaşadığımız yekpare acılara rağmen ulus kendisine Peygamberimizin öğüdünü en içten şekilde biz sahiplendik. Bunu dahi Allah’ın milletimize baht ettiği lütuflara borçluyuz. Önderlerimizin bize bıraktığı mirasa hangi kadar bitli sarılırsak geleceğe o paye güvenle bakabiliriz. Milletimiz, sunma kısık dönemlerinde üstelik beher kapının imanla, tövbeyle, tevazuuyla, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddi ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, milli mücadeleden serencam 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye kadar maruz kaldığımız tam dirimsel sınamaları bu akide ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum. Geride bıraktığımız vazifeleri hayırla neticelenmesini, istek sultanların dualarına verecekli olduğumuzu biliyoruz. Hamd olsun bugün dahi basamak bastığımız, simge gösterdiğimiz seçkin yerde bu irfanın kez gösterici olduğunu gösterdiğimiz faaliyetlerle kalıcı izler bırakıyoruz. Canan canlar; vefatının 751. sene dönümü vesilesiyle 2021’i UNESCO ile beraber tamam dünyada Hacı Bektaş Iye yılı namına belirledik. Hacı Bektaş’ın; ‘Gelin canlar tıpkısı olalım’ çağrısını dünyanın dört bir yanında düzenlediğimiz etkinliklerle tamam insanlıkla paylaştık. Bu etkinlikler vesilesiyle güneş tacı virüs salgınının yükü altında ezilen insanlığın gönlünde tıpkı çırağ yakabildiysek hangi mutlu bize. Bilindiği kabilinden Hacı Bektaş Ege Dergahı cumhuriyetimizle gelişigüzel sair bütün benzeri kurumlar kadar kapatılmıştı. Bu görelik, barış, kardeşlik kapısının müze statüsüyle fiziken baştan açılmasını sağlayan şehit başbakan rahmetlik Adnan Menderes’tir. Girişim kadem süren çalışmaların tamamlanmasının arkası sıra bu külliye dört bir yandan mevrut Hacı Bektaş dostlarının iştirakiyle tümüyle hizmete girmiştir. Bu yıl de hazreti Hünkarın komşusu olan Bektaş Görgülü türbesinin restorasyon işlemlerini bitirerek gine ziyarete açıyoruz.”

“85 milyon vatandaşının tümü da Türkiye Cumhuriyeti devletinin kaliteli, hiçbirinden asla vazgeçmeyeceğimiz seçkin fertleridir”

İçişleri ve Firez Bakanlığı ile alay malay milli temas çalışması yürütüldüğünü rapor fail Reisicumhur Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde muharrem orucu vesilesiyle Ankara’üstelik Hüseyin Gazi Vakfı Türbesi’nde canlarla benzeri araya gelip hem Kerbala şehitlerimizi rahmetle yabancı ettik hem içtenlikle sevgi gerçekleştirdik. Bir süredir İçişleri ve Kültür Bakanlıklarımızın koordinasyonunda milli bağlanak çalışması yürütüyoruz. Ülkemizdeki 1585 cemevinin hepsi ülfet edilerek Alevi, Bektaşi vatandaşımızın 8 bin 740 talebi belirlendi. Bu taleplerin 5 bin 600’ü hızla karşılandı. Farklı taleplerimizle ilişik bakanlıklarımız baş başa çalışma yapıyor. Ayrıca mütenevvi illerimizde telemi atılmış ve yapımı tamamlanan 8 cemevi ile ait şişman bir töreni da geçenlerde gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının hep bile Türkiye Cumhuriyeti devletinin birinci sınıf, benzeri haklara cemaat, hiçbirinden asla vazgeçmeyeceğimiz mümtaz fertleridir” dedi.

“Zekâ ve huy farklılıklarını körüklemekten, asıl ve ideolojik kamplaşma fitnelerine kadar seçkin türlü gayreti gösteriyorlar”

Bazen Avrupa ülkelerinin büyüklük vatandaşları üzerinde oynamaya çalıştığını da sözlerine ekleyen Erdoğan; “Anadolu’daki bin almanak varlığımızı hazmedemeyenlerin temas devir olduğu kadar bugün birlikte vatanımızı ayırma niyetleri bittabi vardır. Bunun için idrak ve haslet farklılıklarını körüklemekten, gerçek ve ideolojik kamplaşma fitnelerine büyüklüğünde seçkin soy gayreti gösteriyorlar. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ihya yönünde attığımız bildirme aşağı adıma birlikte götürüm edemeyenlerin esasen neyi amaçladıklarını gayet ongun biliyoruz. Hele birtakım Avrupa devletlerinin ülkemizdeki rastgele kavil kabilinden Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üzerinde oynamaya çalıştığı etki oyunu sizlerin birlikte gördüğüne inanıyorum. Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya fiilen atılan geçmiş adımın devamı insanlarımızı birbirine düşman etme olacaktır. Cidden bu yönde sergilenen dayanıklı çok oyunun ve provokasyonun örneklerini temas dönem izleme ediyoruz. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha eli sıkı erbap çıkarak bu sinsi ve kırıcı oyunu bütün alay malay bozacağız” ifadelerini kullandı. – NEVŞEHİR

Share: