Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dürüstsen gel, esas değişikliğini yapalım (2)

‘TÜRKİYE BUGÜNLERE HAZIRLIK YAPTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel sistemin yapısından kaynaklı sorunlar gün yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığının ve savunduğu değerlerin isabetinin çokça henüz ongun anlaşılacağını söyleyerek, “‘Türkiye yüzyılı’ ifademiz inşallah tezelden temas alanda eğin bulacak ve kısa sürede gerçeğe dönüşecektir. Herhangi Bir akse risklerle tehditlerle birlikte fırsatları üstelik yanı sıra getirir. Tedarikli olanlar amacıyla akse anları tıpkısı zamanda bakir tıpkı dönemin muştusu, elan ziyalı günlerin müjdecisidir. Türkiye, serencam 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar, reformlarla işte bugünlere hazırlık yapmıştır. Birileri, şairin ifadesiyle ‘oyunda oynaşta’ iken tığ; bire bir satranç oyuncusu ustalığıyla tarihten, ecdattan ve medeniyetimizden aldığımız ilhamla milletimizi bugünlere hazırladık. Politikalarımızı belirlerken ülkemize yapılan dayatmalara değil hep neye gerekseme duyulduğuna, insanımızın neye dilek ettiğine baktık” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ FARKLI KONUMA TAŞIDIK’Cumhurbaşkanı Erdoğan, haset yetişmek adına geleceği biçimlendirmek niyetiyle debi ettiklerini belirterek, “Ne günce siyasetin geçici tartışmalarının ne vasilik güçlerinin tehditlerinin ne da üzerimize salınan envaitürlü yıldırı örgütünün bizi hedeflerimizden ve ideallerimizden koparmasına müsaade ettik. Mikro dışında merkum reçetelerle sorunlara hal araştırmak namına özlük göbeğimizi kendimiz kestik; 10 yıllık, 20 yıllık programlarla ülkemizin ensesi kalın potansiyelini ortaya çıkarmanın mücadelesini verdik. Göreve geldiğimizde Türkiye’yi terbiye, esenlik, türe, inanma üzerine inşa edeceğimizi söylemiştik ardından dahi erişim, erke, üretim, ekincilik, diplomasi bunlarla ayağa kalkacağımızı ülkemizi kalkındıracağımızı söylemiştik. Ülkemizin şartları ne olursa olsun 20 sene boyunca sözümüzün arkasında durduk ve bu 4 başlıktan başlayarak temas alanda Türkiye’yi haddinden fazla değişik ayrımsız konuma taşıdık. Birileri bizimle kolpo geçti. Biz 76 üniversiteden 209 üniversiteye çıkarken ‘Hangi ister var’ dediler amma bilmiyorlardı ki bugün Iğdır’dahi, Muş’ta, Kars’ta üniversite olmazsa oradaki yavrularımız, oradaki gençlerimiz nerede darülfünun tahsili yapacaktı” diyerek konuştu. ‘TÜRKİYE’NİN 100 YILI BU ALTYAPIYLA GÜÇLENDİ’Erdoğan, şu anda profesörlerin, doçentlerin, eksiksiz akademisyenlerin Kars’a üstelik Ağrı’ya da Hakkari’ye dahi gittiğini belirterek, “Iş budur. Ufkunuz varsa işte bu nesli yetiştirirsiniz. Ufkunuz yoksa o antlaşma yapılacak değme husus dahi yok. Türkiye şu anda bu gelişimi sağlıyorsa atık bu adımlarla sağlıyor. Gençlerimizin yükseköğretime erişimini kolaylaştırmak üzere devletimizin cemi imkanlarını seferber ettik. Tabi bir zaman şu sıklet dahi vardı. Neydi o? ‘Güneydoğu’ya, Doğu’ya hocalarımız neyle gidecek; otobüsle mi gitsin?’ Herkesin altında makine de namevcut. Bütün bunlar konuşuluyordu ama deminden 26 havalimanından 59 havalimanına artık. Dolayısıyla hocalarımız artık uçağa binip, Muş’a gidebiliyor, Ağrı’evet gidebiliyor dolayısıyla burada da ayrımsız külfet kalmadı. Maslahat zihniyet. Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız yoksa gelgeç kalırsınız. Çıktı bunlar aşıldı. Artık ‘Türkiye yüzyılı’ diyoruz evet işte Türkiye’nin 100 yılı bu altyapıyla güçlendi” dedi.’DOĞAL GAZI ÇIKARDIĞIMIZDA TADINA KANAAT OLMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her güzeşte çevrim elan iyiye gittiğine meni ederek, “Hele alelhusus inşallah şöyle bu yıl sonu, önümüzdeki yılbaşı gibi Karadeniz’den katıksız gazı dahi çıkardığımız anda bunun tadına kanaat gayrimümkün. Bizim zamanında öyle sondaj gemimiz filan yoktu. Şimdi bizim 2 modül sismik araştırı gemimiz var, 5 şerha araştırma gemimiz var ve hep bu istikşaf gemilerimiz, 12 bin metrekareye muayene yapabiliyor. Bunlara ulaştık hatta hassaten burada işimiz bittiği devir uluslararası sularda birlikte dünyanın değişik ülkelerine gidip bu sondaj çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Bunlar çıktı bizim. Anca çokça büyük rakamlarla de bunlara ulaşmadık. Akla Yatkın rakamlarla bunları aldık ve deminden bir yandan sismik araştırmalar, tıpkı yandan birlikte taharri çalışmaları yapılıyor. Daha bereketli olacak, daha kıpırdak kendisine bu yola devam edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: