Cumhurbaşkanı Erdoğan, ESIR Başkanı Biden ile görüşecek mi? Reuters’a yanıt verdi

MEMLUK’birlikte temaslarda bulunan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, geçkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinden önce İngiliz bilgelik ajansı Reuters’a konuştu. Erdoğan, Washington’ın Türkiye’ye F-16 as süreciyle ilişkin eskimemiş bilgiler verdi.

ERDOĞAN SENATÖRLER İLE GÖRÜŞTÜ

New York’ta ESIR’li iki senatör ile mülaki ve bu görüşmelerin mebzul geçtiğini belirten Erdoğan’ın senatörler Lindsey Graham ve Chris Coons ile görüştüğü birlikte belirtildi. Erdoğan bu görüşmelerle ilişik namına, “Bu iki senatör olumlu konuştu” dedi. Erdoğan, iki senatörün Washington’ın Türkiye’ye F-16 satmasına müspet yaklaştığını ve bunu destekleyeceğini dile getirdi.

İNGİLİZLER RESMİ TAKVİMDE MUSAHABE OLMADIĞINI YAZDI

Erdoğan, Biden ile görüşüp görüşmeyeceğine dayalı benzeri soruya bile, “Biden’ın ocak sahipliği yapacağı tıpkısı resepsiyona katılacağını” söyledi. Ancak İngiliz bili ajansı, hem Biden’ın hem de Erdoğan’ın resmi takviminde resmi bir görüşmenin olmadığını yazdı.

KUL, TÜRKİYE’Yİ F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARMIŞTI

Türkiye, ESIR’den 40 skor Lockeed Martin yapımı F-16 ve 80 asrileştirme kiti satın almak üzere talepte bulunmuştu. MEMLUK ile Türkiye arasındaki alım satım, Ankara’nın Rus yapımı S-400 albeni savunma sistemi almasıyla bozulmuştu. ÇAKER, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmış ve müeyyide listesine almıştı.Share: