Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ’den ocak alanlara duyurdu: Yüzdelik 25 iskonto yapılacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki temaslarının arkası sıra özel tayyare “TC-TRK” ile 15.45’te İstanbul’a geldi. Mürekkep Milletler 77. Genel Oturmuş temaslarının ardından yurda dönen Cumhur Reisi Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya, SELIM Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve başka ilgililer karşıladı.

UÇAKTA SORULARI YANITLADI

Cumhur Reisi Erdoğan, yurda zaman sırasında gazetecilerin sorularını birlikte yanıtladı. TOKİ göz projesindeki tenzilat müjdesine ait değerlendirmede mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TOKİ’den familya yahut hisse senedi yeri alıp birlikte idraksiz ödemesi devam edenler amacıyla yüzde 25 evvelce ödeme indirimi yapılacak” dedi.

“GENÇLERİMİZ PROJEYİ CİDDİ ANLAMDA SAHİPLENDİ”

Alelhusus gençlerin TOKİ projesini kısık anlamda sahiplendiğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin arz geniş, yeryüzü şümullü ev kampanyasını başlatmış olmaktan iri tıpkı sevinme duyuyoruz. Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna kadar süreceğini tabir ettiğimiz başvurulara önce aktarılma 1 milyon rica gelmişti. Şu anda 5 milyona yaklaştı. Hele gençlerimiz projeyi bunaltıcı manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen haz aslında vatandaşımızın devletine olan güveninin ayrımsız işaretidir. Devlete güvendiği amacıyla da buna böyle rabıt gösteriyor” diyerek konuştu.

“250 MADUN SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN BİR EKOMOMİK HAREKETLİLİKTEN BAHSEDİYORUZ”

TOKİ yatırımlarının büyük benzeri ekonomik hareketliliği bile yanında getireceğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Bittabi burada 422 bilyon lirayı aşan tıpkısı yatırım değerinden, 200 binden fazla bakir istihdamdan, 250 zir sektörü ilgili bir soylu erki hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev tıpkısı yatırım çoğaltan etkisiyle çokça daha şişman tıpkısı hesaplı hareketliliğe medar hazırlıyor. Alelhusus ayrımsız süredir denyo vizyon sergileyen icar ve hane fiyatlarının da doğru seviyelere düşmesini bekliyoruz; bu olacak, bundan hiç şüphem namevcut” şeklinde konuştu.

“MUHALEFETİN PROJEYE ELEŞTİRİSİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ait sözlerini şöyle sürdürdü: “Yekpare bunlara rağmen mugayeret tarafının projeyi tenkit etmek üzere gösterdiği gayreti anlamakta zorlanıyoruz. Esasta ihtilaf ile bizim aramızda şöyle ayan kesin tıpkı ayırt var; tığ dertliyiz, inanın bunların derdi bulunmayan. Bunlar ayrıksı yerlerde, işleri güçleri alavere dalavere. Bizim biricik derdimiz var, o de budun. Bunlar ise illet. Tığ hiçbir fark gözetmeksizin her bir insanımızın huzuru ve refahı üzere koşturuyoruz. Yalnız çorlu değil, tıpkı zamanda milletimize bu imkanları sağlamakla dahi sorumlu olduğumuzu temelli ifade ettik, hala dahi ediyoruz. Sosyal ev projesi gibi kırnak aynı adımda da suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete hakaret etmeye çalışanların tıpkısı derdi da sorumluluğu de namevcut. Anca yahut böyle tığ bunu başardığımızı göstereceğiz. hele 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları tasdik etmemiz bunlara genişlik iyice yanıt olacak.

“İKİNCİ ETABI ÜSTELIK DUYUNCA İYİCE RAHATSIZ OLDULAR”

Demin bu önceki etapta attığımız etap. Anca sene sonunu falanca beklemeyeceğiz. Ego Meram Bey’e bile ifade ettim, anca yıl sonunu falanca bekleyecek zamanımız yok. Derhâl Anadolu’dan bağışlamak üzere hele temelleri atmaya başlayalım küçükten büyüğe. Oradan dahi Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri ve benzerleri buralara akıllıca işi genişleteceğiz. Tabii bunlar kurdukları masaya, yabancı büyükelçilerden yıldırı örgütleri yandaşlarına kadar herkesi toplayıp tıpkı bir tane milleti dışarda tezyit etmek aracılığıyla belirgi alacaklarını zannediyorlar ama yok… Ayrımsız husus daha söyledim; biz demin bu adımı atmakla beraber, seçimden sonraları dahi bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bunlar ikinci etabı bile duyunca elbette sunturlu erinçsiz oldular. Çalış sen da yap amma senin anca bire bir derdin bulunmayan. Biz muhalefete takkadak diyoruz ki ‘siz gelin, bizi izlemeye bitmeme edin.’ Ama bunlar izleyici olmayı üstelik bilmiyor.

“500 BİN KONUTLUK PROJE İLE FARKIMIZI BİR POSTA DAHA ORTAYA KOYACAĞIZ”

Bizim durumumuz bu noktada çokça çok farklı. İnşallah biz öncelikle 250 bin, peşi sıra bir 250 bin elan tutmak için toplamda 500 bin konutluk bu projeyi da milletimizin hizmetine sunarak farkımızı tıpkısı yol elan ortaya koyacağız. Tabiatıyla benzeri taraftan bile arsaları yetiştireceğiz. 250 bin bölük amaçlı arsayı bile hazırlayacağız. Antrparantez 50 bin işyeriyle ait adımımızı bile derakap atıyoruz. İnşallah dükkân sahibi tevessül etmek isteyenler dahi orada olacaklar.

“YAPABİLDİKLERİ BÜYÜKLÜĞÜNDE ÖDEMEYE YÜZDELIK 25 İNDİRİM ALACAKLAR”

Bu vesileyle, TOKİ’den karı kayran vatandaşlarımıza dahi tıpkısı sava yüklemek istiyorum. TOKİ’den aile veya işyeri alıp bile kafasız ödemesi bitmeme fail vatandaşlarımız üzere yüzde 25 başlarken ödeme indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzdelik 25’inden bir iki olmamak üzere, yapabildikleri büyüklüğünde ödemeye yüzde 25 iskonto alabilecek. Bu kampanyadan, kafasız ifa taksitleri 2021 yılı haziran ayı sonuna büyüklüğünde başlamış olan konut ve işyeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya bugün başlayacak ve 19 Ekim tarihine büyüklüğünde sürecek. Orada üstelik inşallah kolaylaştırıcı olacağız.”Share: