Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan birlik dünyaya davet: Herkesi KKTC’yi tanımaya davet ediyorum

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, BM 77. Umumi Kurulu’nda konuştu. Yunanistan’ın tahriklerinden ve Iye ile Şark Akdeniz’deki sonuç gelişmelerden bahseden Erdoğan, KKTC konusunda üstelik tüm dünyaya aynı çağrıda bulundu.

“ALÇAK GÖSTERİSİ PEŞİNDE KOŞANLAR KOMİK DURUMA DÜŞMEKTEDİR

Iye ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler karşı Erdoğan, “Türkiye olarak Ege ve Şark Akdeniz’üstelik sorunların ferah komşuluk ve uluslararası hukukla çözülmesini istiyoruz. Ciddi gösterisi peşinde koşanlar kendilerini eğlenceli duruma düşürmektedir. Gün Doğusu Akdeniz’dahi barış ve istikrarın sürdürülmesi doğruluk ve hukuka içtinap etmek duyulmasına bağlıdır. Yunanistan’ın işbirliği ve tesanüt çağrımıza kulak verilmesini bekliyoruz. Maşrık Akdeniz konferansın bu amaca hizmet edeceğini düşünüyoruz. Muhataplarımızın hamle atamaması kimin hazar, kimin gerilimden yana olduğunu göstermektedir” dedi.

“HERKESİ KKTC’Yİ TANIMAYA DAVET EDİYORUZ”

Elan sonradan KKTC meselesine değinen Erdoğan; Türkiye, Maşrık Akdeniz’üstelik haklarını savunurken gerginlik siyaseti izleyenlerin oyunlarına katiyen gelmeyecektir. Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı bire bir çözüme ulaşılması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile hep gani oruçlu çabalama sergiledik. Bugün adada iki ayrı fehamet ve iki ayrı ahali olduğu bilinmektedir. Uluslararası toplumu BM prensipleriyle çelişir şekilde ambargolarla dünyadan koparılmaya çalışılan Kıbrıs Türklerine müteveccih zulme akıbet vermeye ve Şimal Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ni tanımaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“YUNANİSTAN SORUNLU FAALİYETLERİNE SON VERMELİ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Yunanistan’ın âdemiyet dışı vurdumduymaz itmeler ve dindar azınlığa ayrımcı ve kısıtlayıcı politikalar izlemektedir. Temennimiz Yunanistan’ın sorunlu faaliyetlerine akıbet verilmesi, AB’nin birlikte yapılan insanlık dışı uygulamalara sırtını dönmeyi bırakmasıdır” dedi.Share: