CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TESPİHİNİN EŞİ, KONYA’DA SERGİDE

KONYA’daki ‘Habbeden İmameye Çıdam Yolculuğu’ sergisinde tespih ustası Zekai Şenyurt’un eserlerinden bire bir eşi, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın koleksiyonunda kâin su aygırı dişinden yapılmış hükümdar figürlü tespih, görücüye imdi. Sergide altın, sim, meydan kadar zer taş ve malzemelerden yapılan tespihler, sevenlerinin beğenisine sunuldu.

Hedef Belediyesi marifetiyle Tantavi Hars ve Danışma Merkezi’nde düzenlenen ‘Habbeden İmameye Sabır Yolculuğu? isimli tespih sergisi açıldı. Zaman sona erecek sergide kızıl, sim, alan kadar altın taşlar ve malzemelerden yapılan tespihler, özel içki bölmelerde yer alıyor. Koleksiyonerler ve tespih ustaları, eserlerine ayar biçemediklerini söyledi.

Tespih ustalarından Zekai Şenyurt’un eserlerinden ayrımsız eşi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın koleksiyonunda bulunan su aygırı dişinden işlenmiş şehriyâr figürlü tespih da sergileniyor. Koleksiyonundan birkaç tespihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bergüzar ettiğini söyleyen Şenyurt, Koleksiyonumdaki parçalanmamış eserler bana ait. Eserlerde ağız ağıza altın malzemelerden oluşan ve üzerlerine altın ahcar ve altınla tezhip yapılıp mücehhez tespihler. Cumhurbaşkanımıza hükümdar portreli özellikle almak amacıyla biraz sunum henüz tespih dürü ettik. Cumhurbaşkanımızın bile haddinden fazla iyice tıpkı koleksiyonu var. Kendisi dahi tespihi çok seviyor. Ayrımlı dikme çeşitleri ve etkili değil yaşamını yitirmiş canlılardan elde edilen malzemelerle tespihlerimizi yapıyoruz. Mamut davetkâr, su aygırı çekici, mercan, turkuaz üzere malzemeler kullanıyoruz. Su aygırı birlikte anlaşılan bire bir oranda avlanması serbest olan aynı etken dedi.Share: