Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Oturmuş Üyesi Yılmaz’dan Rektör Aktekin’e ziyaret

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Oturmuş Üyesi Dr. Meram Yılmayan, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahi Aktekin’i konuşma etti.

Dr. Murat Yılmayan’ın ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Selek Aktekin; darülfünun – site işbirliği ile bölgesel kalkınma çerçevesindeki çalışma ve projeler ile ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi’nin şehrin yanında kesim turizminin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine müteveccih yapmış oldukları düzentileme ve projelerden bahsetti. Üniversitenin akademik birimleri, öğrencilere sağlamış olduğu imkanlar ve yetişek-öğretim süreci üzerine Yılmayan’a vukuf veren Rektör Aktekin; UNESCO ve Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılının ‘Hacı Bektaş Iye Yılı’ adına zar edilmesi zımnında Ekin ve Turizm Bakanlığı koordinesinde ve Nevşehir Valiliği özellikle koyulmak için paydaşlarla yıl boyunca millî ve arsıulusal düzeyde Hünkar Hacı Bektaş Ege temalı Bilgi Şöleni, konferans ve gösterici yarışması üzere bir nice program düzenlediklerine değinerek, Hacı Bektaş Ege Araştırma ve Aplikasyon Enstitüsü bünyesinde düzlük alan Alevi Bektaşi Kültürü Anabilim Dalı ve Alevi Bektaşi İlmi Kaynakları Anabilim Dalı’nda de lisansüstü terbiye vermeye bitmeme edildiğini anlatım etti.

Aktekin ayrıca Hacı Bektaş Iye Araştırma ve Aplikasyon Enstitüsü tarafından; ‘Umman-ı Amor: Hünkar Hacı Bektaş Ege’nin Yolu’ mevzulu aktiflik ile üniversitede eğitim gören öğrencilere Hacı Bektaş Ege Dergahı gezdirilerek, Hünkar’ın hoşgörüsü, insan sevgisi ve doğruluk temellerinde kurulmuş olan felsefesi ve öğretilerinin öğrencilere anlatıldığını söyledi. Dr. Maksat Yılmaz bile Hünkar Hacı Bektaş Ege’nin Vefatının 751. Yılı Ihtifal Programı çerçevesinde geldiği Nevşehir’in bir zamanda ilköğretime başladığı yer olduğunu dile getirerek, üniversite-şehir bütünleşmesi ve bölgesel kalkınma çerçevesinde yürütülen mücahede ve hizmetlerin memnuniyet donör olduğunu kaydetti. – NEVŞEHİR

Share: