Dardanel, 2022’nin geçmiş yarısında satışlarını yüzdelik 92 artırdı

Dardanel, 2022 yılının ilk yarı konsolide finansal raporlarını yayınladı. Ortaklık, yılın önceki yarısında benzeri önceki yılın tıpkı dönemine kıyasla satışlarını yüzde 92 oranında artırdığını duyurdu.

Dardanel’in 2021 yıllık cirosu 1.160 milyar TL yerine gerçekleşirken, şeriklik bu sene sadece 6 ayda neredeyse geçtiğimiz yılsonu eş rakamlarına ulaşarak 1.094 bilyon TL’lik ciro yaptı. Bu muvaffakiyetli koca grafiğiyle Dardanel, yılın önceki yarısında 33,5 milyon TL’nin üstünde kesin kar elde etti. İhracat büyümesi ise yılın önceki 6 ayında, 2021’in geçmiş 6 ayına nazaran; ciroda dolar bazında yüzdelik 78, tonaj bazında ise yüzde 70 oranında çoğalma gösterdi.

Şirketin FAVÖK (Nema, Yıpranma Payı ve Vergi Öncesi Kar) marjı 2021’in geçmiş yarısında yüzde 12,75 iken bu sene benzeri dönemde yüzde 14,23 oldu. Dardanel, 2021’bile 1.48 milyar TL olan yıllık toplam varlıklarını bile bu yılın önceki 6 ayında şanlı ölçüde artırarak 1,98 bilyon TL seviyesine yükseltti.

istavrit azmanı konservesinde bile büyüyen Dardanel, 2021’in geçmiş 6 ayına göre istavrit azmanı satış miktarını yüzde 15 oranında artırdı.

“YATIRIMLARA VE İHRACATTA BÜYÜMEYE BITMEME”

Dardanel Kurucusu ve Umumi Heyet Başkanı Niyazi Önen, sonuçlarla ilgilendiren şu değerlendirmeyi yaptı:

“Amacımız, nema ivmesini hem Türkiye’de hem birlikte ihracat yaptığımız coğrafyalarda yaşamak. Geçtiğimiz yılın önce yarısına göre ihracatta ciromuzu dolar bazında yüzde 78 artırdık. Ülkemizde ürettiğimiz ek değerli balık ve deniz ürünlerini herhangi bir güzeşte devir henüz geniş ayrımsız coğrafyaya ulaştırıyoruz ve ihracatımıza ivme katıyoruz. Şirketimiz, artan maliyetlere rağmen kudretli dirimlik performansıyla FAVÖK marjını da yüzde 14,23’e yükseltmeyi başardı. Stratejilerimiz gereği, Ar-Ge çalışmalarına de şişman önem veriyoruz. Farklı kategorilerde geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle, Dardanel uzmanlığını yıpranmamış tüketici gruplarıyla buluşturmak amacıyla yatırımlar yapıyoruz. Markalı ve munzam değeri faziletkâr üretimle ensiz süresince ve ancak dışında büyümeye devam ediyoruz.”

Global tıpkısı Türk markası namına ihracattaki nema planlarına çabukluk veren Dardanel, Türkiye ekonomisine döviz geliri sağlamayı birlikte sürdürüyor. Şirketin Edirne- Enez’deki üretimlik binasının yenilenmesi amacıyla yapılabilirlik çalışmaları tamamlanırken, burada üretilecek yıllık 800 milyon TL değerindeki ürünlerin ağırlıklı yerine elverişsiz dışına satılması planlanıyor.

DARDANEL’E ERDEMLI KALİTELİ KREDİ NOTU

Kurulduğu 1984 yılından bu yana sektöründeki ateş parçası liderliğini koruyucu Dardanel; güçlükle içi as ve ihracat rakamları ile desteklenen tartılı büyümesi cihetiyle arsıulusal cesaret derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia’dan erdemli birinci sınıf emniyet notu aldı. Istimara sonucunda, Dardanel’in ulusal etraflı vadeli güven notu A- yerine açıklanırken; sektördeki 38 yıllık tecrübesi, işaret itibarı, ayrımlı lokasyonlara çıkma gücü ve dış satım seviyesindeki nema potansiyeli zımnında envestisman için şirketin kül göstergelerinin olumlu yönde geliştiği belirtildi.

Share: