Demokrat Fırka Umumi Başkanı Tevazulu Yalova’da konuştu Açıklaması

Demokrat Tümen (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, altılı masanın belirleyeceği cumhur reisi adayına ilgili, “Şunu çokça net anlatım edelim; altılı ganyan masanın karar verdiği gönül, herkesin kabulü peki elhak. O açıdan adlar üzerinden benzeri tartışma olduğunu bizzat düşünmüyorum.” dedi.

Ziyaretlerde olmak amacıyla Yalova’ya gelen Tevazulu, Taşköprü Mekân Belediyesince yapımı tamamlanan hizmetlerin açılışına katıldı.

Sahildeki toplumsal tesisin açılışını yaptıktan sonradan mütekellim Tevazulu, yeniden milletin hukukundan sakıncasız olduğu, herkesin karşılık fırsatlara eş olduğu tıpkı Türkiye’yi bilcümle bu arada kuracaklarını söyledi.

Tevazulu, buldukları herhangi bir kürsüde milletin meselelerini bahsetmek istediklerini dile getirdi.

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uysal, altılı ganyan masada yer düz siyasal parti liderlerinin 2 Ekim’de gerçekleştireceği ikinci devir görüşmelerine ilişik soruya şu karşılığı verdi:

“Türk demokrasisinin yeryüzü zor sınavı olacak önümüzdeki seçimlerle ilgilendiren 84 milyonun saymanlık yapacağı bu noktada millet namına tığ hakkı tutup çekmek hesabına mücadele veriyoruz. O yüzden politik partilerin tabiatıyla zat cephelerinden başarıya yansımak için değerlendirmeleri vardır amma meselemiz şahıslar değildir, altılı masanın kılavuzu milletimizdir. Türk milletinin beklentileridir. Hepimiz bu sorumlulukla vazifelerimizi ödeme etmeye mücahede ediyoruz. İnsanlarımız müsterih olsun. Onların iradesi herhangi bir şeyin ötesindedir. Değişik efkâr olması doğaldır ama bu noktada kuma tıpkı paydada kuvvetli tıpkı ferman var.”

Ayrımsız gazetecinin, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için isminin civar plana çıktığını ancak İYİ Öğür ve Ati Partisi’den bu yönde pinhan olarak reaksiyon geldiğini belirtmesi konusunda Tevazulu, “Şurası çok kesin tabir edelim; altılı ganyan masanın karar verdiği kişi, herkesin kabulü olur doğrusu. O açıdan isimler üzerinden ayrımsız tartışma olduğunu şahsen düşünmüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun verdiği düzentileme, koyduğu kaime, aldığı inisiyatif zaten herkesin takdirindedir amma bugün bizim meselemiz isimleri cenkleşmek değil. Kademe paye, olgunlaşa olgunlaşa bu masadan elhak biri ‘Ben aday olacağım.’ diye sokak. Her kim namzet olacaksa ona eş iradeyle reisicumhur adaylığı görevi verilir.”

Beldedeki programları sonrası memleket merkezine güzeşte Tevazulu, esnaf ziyareti ve yer binası açılışının ardından kentten ayrıldı.Share: