Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) Mikro başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu süresince kâin Sınırlı Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkı başvuru sonuçlarının bir numara fazda fırıldak oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi çözümleme, plan ve uygulama adına üç esas başlıkta inceliyoruz”

Daraç müracaat süreçlerini ‘analiz, çekim ve uygulama’ yerine 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli tonga işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık namına tam çalışmalarımızı marifet odaklı bir şekilde topu ile tıpkı dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da çözümleme, çekim ve aplikasyon yerine üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Ana amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara iskân sürecini yer okunabilen şekilde, sunu artağan, diri bir koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle tekmil başvuruların cümlesi objektif bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tercüman olmak isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim talim yılı için başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Karı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal adına konfirmasyon edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve içtimai buut kriterleri asıl alınarak dijital ortamda afaki benzeri şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yer yakın vekâlet yurdundan kısaltmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kumpas aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplam ancak başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Yıllık bazda yer aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunma efdal üçkâğıt oranını gerçekleştirdik. Talih kendisine bir numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı mikro faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, BENDE yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik tıpkı gelecek oranı ile hem birlikte birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 mülk hepsi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde bile ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere düzlük verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak atılmak üzere 41 iklim merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: