Denizli’de Antep Fıstığı yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Erdemli getirisi sayesinde akıbet dönemlerde üreticisinin yüzünü güldüren antep fıstığı, ülkenin dört bir beraberinde üretimi yavaş yavaş artıyor. Denizli’de yetiştiriciliği derece derece yayılan antep fıstığı, rekoltesiyle bu yıl üreticilerin yüzünü güldürdü.

Son yıllarda mutluluk genelindeki dikme sayısından mezru olduğu alana büyüklüğünde alçak artış yakalayan şam fıstığı, Denizli’da bir nice üreticinin yüzünü güldürdü. Türkiye’nin ciharıyek yanına yayılan Antep yetiştiriciliği Denizli’nin Güney ilçesindeki üretimiyle dikkat çekiyor. İlçede antep fıstığı üretimi işleyen 67 yaşındaki Mehmet Çeliker, bölgenin şam fıstığı üretimine çok elverişli olduğunu belirtti. 1983 yılında mehabet aracılığıyla Ekincilik tarafından 110 dönüm arazisinde antep fıstığı fidanı diktiğini söyleyen Mehmet Çeliker, “Sabırla çalıştım. Devletimiz sebebiyle fidanların dikimini yaptım. Çok çalıştım. Bana kimse inanmıyordu. Ama ben Allah’ın izniyle inandım ve başardım. Şu anda bin 500 ağacım var. Bölgede genişlik çokça ağaç bende. Ağaçlarıma çok gür bakıyorum ve efdal ürün alıyorum. kesintisiz demeden ağaçlarımla uğraşıyorum. Hala daha amut dikiyorum” dedi.

“Ben güre nesillere şam fıstığı dikmelerini öneriyorum”

Antep fıstığının 300 yıl yaşayabildiğini anlatan Çeliker, sair semere ağaçları kadar yaşlandıkça verimi ve kalitesi düşmediğine üstelik değindi. Çeliker, yaklaşık 7 ton işaret aldığını belirterek, “Geçtiğimiz sene ve bu sene 300 sayı yeni direk diktim. Benden sonradan gelecek çocuklarıma ve torunlarıma ağaçlarımı dirilik ediyorum. Tahminî 7 ton yayın alıyorum. şam fıstığı ağacı dikiminden sonraları 12 yılda efdal verime ulaşıyor. 300 sene yaşayabiliyor. Ongun yaşlandıkça verim ve nitelik artıyor. Gayrı meyve ağaçları kabilinden yaşlandıkça verimi ve kalitesi düşmüyor aksine artıyor. Ben zinde nesillere şam fıstığı dikmelerini öneriyorum. Öz geleceklerini ve onlardan sonra gelecek nesiller amacıyla yeryüzü koskocaman teminat Antep fıstığıdır” diye niteleyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: