Depremzede hekim gönüllü geldiği Diyarbakır’da yaralılar amacıyla çalışıyor

MEHMET SIDDIK KAYAÇ/AZİZ ARSLAN – Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremde evi ve görev yaptığı şifahane kötülük gören Dr. Abdusselam Çelebi, gönüllü geldiği Diyarbakır’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hiperbarik Müvellidülhumuza Tedavisi Merkezi’nde yanık depremzedeler için çalışıyor.

İskenderun Celal Hastanesinde Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tababet Uzmanı Dr. Abdusselam Çelebi, AA muhabirine, depremin etkisinin iri olduğunu, depremde çocukları ve eşiyle birlikte bulunduğu evlerinin hasar gördüğünü söyledi.

Depremin önceki gününde yaralıların tedavisi üzere çocuklarıyla gelişigüzel memur olduğu hastaneye gittiğini anlatan Çelebi, hastanenin dahi hasar görmesi dolayısıyla Diyarbakır Gazi Yaşargil Yetişek ve Araştırı Hastanesi bünyesinde hizmet veren Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi’ne fahri geldiğini belirtti.

Çelebi, şöyle konuştu:

“İlk eyyam hastanede çalıştım. Görev yaptığım hastanede, hasar zımnında hiperbarik oksijen tedavisini uygulayamadık. Onun için hekim arkadaşlarımıza müzaheret etmek amacıyla Hiperbarik Müvellidülhumuza Tedavisi Merkezinin bulunduğu Diyarbakır’a geldim. Burada depremde yaralanan hastalarımıza tedavi uyguluyoruz. Dışarda artan depremzedelerde intibak etmek için araçlarını kullandıklarından çevre karbonmonoksit zehirlenmeleriyle karşılaşabiliyoruz. Gine soğuğa vabeste nesiç hasarları meydana gelebiliyor. Bu hastalara hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi uyguluyoruz.”

Eskişehir’den gönüllü geldi

Eskişehir Yunus Emre Oran Hastanesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tababet Uzmanı Dr. Selahattin Çakıroğlu bile depremzedelere hizmet için gönüllü geldiği Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ndeki merkezde görev yapıyor.

Depremden çevre züğürt yükünün arttığını kaydeden Çakıroğlu, “24 saat esasıyla hastalara bakım veriyoruz. Burası deprem bölgesi. Depremzedelere faydalı olmak ve meslektaşlarımıza dayanaklık etmek üzere geldim.” diye niteleyerek konuştu.

Merkezde memur Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tababet Uzmanı Dr. Tubanur Balta Sari ise gönüllü doktorlar yardımıyla aksiyon yüklerinin azaldığını aktardı.

Share: