Depremzedelere müteveccih psikososyal destek sürüyor

Asrın felaketi namına adlandırılan Kahramanmaraş depreminin peşi sıra Malatya’dan Elazığ ve Baskil ilçesine mevrut depremzedelere yönelik psikososyal bindi hizmeti sürüyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerin yaraları ülke genelinde sarılmaya bitmeme ediyor. Asrın felaketi sonrasında Malatya’dan depremzedeler Elazığ ve alelhusus Baskil ilçesine geldi. Elazığ Karı ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü himayesinde kurulan PsikoSosyal Bindi (PSD) ekipler, depremzedeler ile yüz yüze görüşerek psikososyal bindi sağlıyor. Ekipler toprak merkezi başta başlamak amacıyla Baskil ilçesi ve köylerine yerleşen vatandaşlara müteveccih yaptıkları ayak ziyaretleriyle majör ve çocuklara müteveccih etkinlikler düzenliyor. Serencam yerine Baskil Kadıköy Ilbay Necati Çetinkaya ortaokulunda etkinlik düzenlendi. Etkinlikte doyasıya eğlenen çocuklarda müziklere haremlik etti.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Elazığ Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Uca Sait Çeçen, “Kahramanmaraş merkezi depremden etkilenip Malatya’dan Baskil’e barhana eden vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza müteveccih psikososyal destek çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu çerçevede Kadıköy ve Gemici ortaokullarındaki 300 civarındaki depremzede öğrencilerimize psikososyal bindi sağlayarak çeşitli etkinlikler düzenliyoruz, amacımız yaşadıkları bu travmayı unutturmaktır. Antrparantez kayran taramalarımızda vatandaşlarımızın ihtiyaç dilek listelerini bile belirleme edip ilgili kurumlara iletip ihtiyaçların giderilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız ve düzlük taramalarımız geceli gündüzlü bitmeme edecektir” diye konuştu. – ELAZIĞ

Share: