Deregümü köyü geçimini karanfil ve domatesten sağlıyor

Isparta’nın 2 bin nüfuslu köyü Deregümü’nde yetiştirilen karanfil ve domates, yöre halkının itilaf kaynağı oluyor.

Deregümü’nde yıllarca yetiştirilen üzüm ve gülde verimin düşmesinin arkası sıra köylüler, esbak yıllarda domates ve karanfil üretimi üzere merdiven kurdu.

Sera sayısının her an arttığı köyde 1850 dekar alanda yetiştirilen karanfiller, itici albeni depolarında müdafaa edilmesinin peşi sıra İspanya, Bulgaristan, İngiltere, Hollanda ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

Deregümü’nde 750 dekar alanda üretilen domates de iç ve dış piyasada yerini alıyor.

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Birey Selçuk, AA muhabirine, karye halkının etraflı yıllar tarımla uğraştığını söyledi.

Köyden ekonomiye yıllık ortalama 250 milyon liralık girdiği sağlandığını belirten Selçuk, bu zirai faaliyetlerde çok sayıda kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

Kesme çiçeklerin renklerine göre farklı ülkelere gönderildiğini belirten Selçuk, “Hem talih ekonomisine katkı sağlıyoruz hem da Türkiye’mizin ürününü dünyada tanıtıyoruz. Tığ üretiyoruz, üretmeye devam edeceğiz, üreten talih ekonomisine ulama sağlayıcı beherglas çiftçiye şükranlarımı sunuyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Köy muhtarı Ali Toprakçı de yaklaşık 15 yıldır köyde domates ve karanfil yetiştirildiğini dile getirdi.

750 dönüm araziden 10 bin ton domates elde edildiğini anlatan Toprakçı, şunları söyledi:

“Bu sene domatesten tahminî 70 milyon teklik civarında dirimsel beklemekteyiz. Domatesin yarısından biraz fazlasını Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya gibi illerimize gönderiyoruz, benzeri kısmı da ihraç ediliyor. Domatesin yanı sıra karanfil bile üretiyoruz. Bu sene kısaca 250 milyon dip karanfil üretimi bekliyoruz. Karanfilden birlikte 180 milyon teklik ihracat girdisi bekliyoruz.”

Share: