Dert haberleri… Çek yapımı avantür filmi Balkı’da çekiliyor

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, Pakistan’birlikte teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, kurtarılma çalışmalarını laf düzlük macera mahmul “The Extractors” beyaz perde filminin çekimleri yapılıyor.

Dert Dağı, İshak Vakur Sarayı, Nuh’un Gemisi’ne ilgilendiren kalıntıların olduğuna inanılan kayran ve Şimşek Taşı Çukuru özellikle oluşmak için birçok tarihi ve tabii güzelliğiyle dünyanın herhangi bir yerinden turist calip Doğubayazıt, sonuç yıllarda bölgede huzurun sağlanmasıyla yabancı göstergeç kanallarının bile ilgisini çekiyor.

Türkiye Film Komisyonu’nun çalışmalarıyla güzeşte yıl dünyaca ünlü Amerikan göstergeç kanalı History Channel’in Nuh’un Gemisi’hangi ait kalıntıların olduğuna inanılan alanın belgeselini çekmesinin peşi sıra bu yıl dahi Çekya’dan yapımcılar hareket dolu film çekimi amacıyla bölgeye geldi.

Yapımcılığını Koca Dvorak’ın, yönetmenliğini ise Tahkiye Kasparovsky’nin yaptığı “The Extractors” beyaz perde filmi, Pakistan’de teröristlerce kaçırılan Çek vatandaşı iki kızın, ülkelerinin istihbaratı aracılığıyla diplomatik ve fiziksel faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını laf alıyor.

Yöre halkı üstelik film sahnelerini gönülden izlem ediyor

İshak Vakur Sarayı’na mümasil noktada çekimlerine başlanan filmin bazı sahneleri üzere üstelik Van’a gidilecek.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve çekimci Sait Koruyucu, AA muhabirine, filmin önümüzdeki sezonda Çekya’da gösterime gireceğini ve uluslararası film festivallerine de katılacağını söyledi.

Filmin bu bölgede çekilmesinin tanıtımın beraberinde soylu erki namına da getirisinin dahi olduğunu rapor eden Koruyucu, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin tercih edilmesinin nedeni Gün Doğusu Anadolu’nun doğal tıpkı film platosu olmasıdır. Türkiye Film Komisyonu olarak 2013 yılında Türkiye’nin tabii film platolarını öncelikle Hollywood film imal şirketlerine tanıtma imkanımız oldu. Hele Los Angeles’te yaşadığım devir içerisinde birçok imal şirketiyle ülfet imkanımız oldu. Bu nedenle Doğubayazıt’ta film çekiliyor. Çekimlerin bütünü ayrımsız kamer sürecek. Bu hafta Doğubayazıt’ta çekimler yapıldı, ati hafta üstelik Van’üstelik, sonrasında üstelik senaryoya bakarak Doğubayazıt’ta çekimler devam edecek.”

Koruyucu, filmin soy yaşanmış bir hikayeden laf alındığını belirterek, olayın Pakistan’da geçtiğini amma Türkiye’nin doğal tıpkısı film platosu olması nedeniyle filmin Doğubayazıt ve Van’üstelik çekilmesinin yeğleme edildiğini anlattı.

“Film için 20’ye mail evcil ekibimiz görev yapıyor”

Türkiye’nin film platosu olmasının yanı sıra, imkanların de Avrupa standartlarıyla yarıştığını vurgulayan Havari, “Grup ve takım yerine değme tür imkan Türkiye’de var. Şu dakika bu film için 20’ye mail evcil ekibimiz fariza yapıyor. 20 civarında esas takım Çekya’dan geldi. Buraya önce yerine 3 yıl önce geldiğimde Discovery Channel amacıyla Doğubayazıt’ta Nuh’un Gemisi belgeselini, güzeşte sene dahi History Channel amacıyla Nuh’un Gemisi belgeselini çektik. Bu yıl de bu beyaz perde filmini çekiyoruz. Bunlar artarak bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Sinema, film ve belgesellerin bire bir yerin tanımında şişman şan oynadığına belen fail Koruyucu, şunları kaydetti:

“Film Doğubayazıt, Van ve Çekya’nın başkenti Prag’de çekiliyor. Vaktiyle doğuda az buçuk güvenlik sıkıntısı vardı amma bu serencam geldiğimde dahi gördüm kim insanlar haddinden fazla şen ayrımsız şekilde Avrupa, Amerika, İngiltere ve Hindistan’dan buraya geliyor. Hatta kaldığım hotelde bu sabah Hintlilerle kardeş kardeş ettim. Nuh’un Gemisi’ni görmeye geldiklerini söylediler. Nereden duyduklarını sorduğumda de belgeselde izlediklerini söylediler. Bu yaptığımız işin hangi kadar akıllıcasına ve yerinde olduğunun göstergesidir.”

Share: