Dert yerel haberi: Balkı’da öğrencilerin sahiplendiği çocuk kedi ‘Mandalina’ okulun maskotu oldu

Ağrı’nın Diyadin ilçesine merbut Hacıhalit köyündeki önceki-ılımlı okulunda tahsil gören öğrenciler marifetiyle sahiplenilen ve yiyecek verilip sönümsüz bala kedi adeta okulun maskotu haline geldi.

Ağrı’nın Diyadin kaza merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Hacıhalit köyündeki önceki-orta okulunda öğrenim gören öğrenciler, köyde ayırt ettikleri sahipsiz bala kediyi okulda esermek istediklerini, ekol yöneticilerine bildirdi. Meslek yöneticilerinin öğrencilerin isteğini kabul etmesi konusunda, kedinin aşıları yaptırıldı. “Mandalina” adını verdikleri çocuk pisik öğrenciler ve ekol yöneticileri aracılığıyla beslenirken, kedi adeta okulun maskotu haline geldi. Okulun süresince serbestçe dolaşan, öğrencilerle derslere giren, sıraların bazı bazı üzerinde zaman zaman altında gezen çocuk kediye, öğrenciler ve öğretmenler gözü kadar bakıyor. Teneffüslerde çocuklarla oynayan bala kedinin bilcümle ihtiyaçları ise meslek yöneticileri aracılığıyla karşılanıyor.

Yeryüzünü insanlarlabirlikte paylaşan hayvanların, doğanın dengesinin korunmasında koca benzeri yeri bulunduğuna dikkat calip İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek,”Hayvan sevgisi âdem sevgisi ile akıllıca mütenasip olup hayvanları sevenler, insanları elan dostça severler.Toplum olarak canlıların ve hele hayvanların korunmasına özen göstermeliyiz. Çocuklarımızı efsanevi sevgisi ile mübalağa etmek ve bunu topluma aşılamak herkesin görevi olmalıdır. Yavru kediyi sahiplenen ve mugaddi meslek yöneticileri, meslektaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ederim”dedi. – AĞRI

Share: