Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ZBEÜ’de konferans verdi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi aracılığıyla düzenlenen ve Ilmek İşleri Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı’nın konuşmacı namına düzlük aldığı ‘İslam ve Çevre’ konferansı Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Dekan Prof. Dr. Seyfullah Karaca’nın açım konuşmasının ardından küçümseme düz Rektör Özölçer, balaban boyutlara vasıl çevre sorunlarını halletmek, gelecek kuşaklara akman ve yaşanabilir tıpkısı kasaba bırakmanın bütün amacıyla dini ve milli ayrımsız görev olduğunu hatırlatarak bu açıdan İlahiyat Fakültesi’nin öncülüğünde planlı ‘İslam ve Çevre’ konferansının iri ehemmiyet taşıdığını tabir etti.

‘Dinimiz çevreye ayrı tıpkısı önem veriyor’

İlahi dinlerin sonuncusu olan İslam ve Kur’an-ı Kerim’in insanın doğal çevreye bakışını yönlendirmeye ve çevreyle ilişkisini düzenlemeye ayrı tıpkısı ehemmiyet verdiğini vurgulayan Rektör Özölçer, üniversiteye teşrif ederek İslam ve yer bilinci konusunda makro katkılar sunacak olan Din İşleri Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ‘ya teşekkürlerini sundu.

Konferansta ayrıntılı tıpkı tike gerçekleştiren Kült İşleri Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ise çevrenin tek kimsenin duyarsız kalamayacağı aynı vakıa olduğunu ve herkesin kasaba için domuzuna şeyler beğenmek, çevreyi erişmek zorunda olduğunu vurgulayarak yer sorunlarının çözümünü belli başlı çalım ve kuruluşların çözümüne tutmak gerektiğinin altını çizdi.

Konferansa Ilbay Yardımcısı Mehmet Türk, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Melik Bakkal, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfullah Kara, İl Müftüsü Aşır Yordamsız, akademik-yönetimsel personel ve öğrenciler katıldı.

Yaklaşık tıpkısı saat süren konferansın peşi sıra Rektör Özölçer konukları makamında ağırlayarak kendilerine balaban ziyaretleri ve kızıl katkıları üzere teşekkürname etti. – ZONGULDAK

Share: