Diyarbakır bağ bozumu turizmiyle 1 milyon konaklamayı aşmayı hedefliyor

ÖMER YASİN ERGİN – Tarihi yapıları ve akide turizmindeki değerleriyle sonuç yılların sunu kocaman çekicilik merkezlerinden olan Diyarbakır, sonbahar turizminden umutlu.

Farklı medeniyetlere beşiklik eden, UNESCO Acun Mirası Listesi’nde kayran alan tarihi surlar, İçkale Müze Kompleksi, İslam aleminin 5. Karı-i Şerif’i kabul edilen Celil Cami, Ongözlü Güreşçi Köprüsü ve Hasanpaşa Hanı kabil tarihi ve turistik mekanlarıyla demet gören Diyarbakır yılın rastgele dönemi yerli ve ecnebi turistleri ağırlasa de sunu çok baharat ve güzün yeğleme ediliyor.

İlkbaharda yoğun komple bire bir turizm sezonu nâkil Diyarbakır’üstelik hava sıcaklığının düşmesiyle seyyah yoğunluğu başladı.

Yılın 8 maaş bölümünde 652 bin 713 konaklamanın yapıldığı ilde, sene sonuna büyüklüğünde rakamın 1 milyonu aşması hedefleniyor.

“Aralığın belli tıpkı dönemine kadar oteller şipşak hızla kırcı olacak”

TÜRSAB Mezopotamya Havza Kaşkariko Yerleşmiş Başkanı Mehmet Akyıl, AA muhabirine, müstevli sürecinde sunu iri beis gören sektörlerden birinin turizm olduğunu söyledi.

Geçen yılın haziran ayı itibarıyla hayatın normale döndüğünü, aynı yılın temmuz ve ağustos ayında bölgedeki sıcaklıklara rağmen okkalı anlamda seyyah yoğunluğu yaşandığını rapor eden Akyıl, eylül ayından itibaren kentteki tam otellerin dolduğunu belirtti.

Bu yılki normalleşme süreciyle yoğunluğun henüz dahi arttığına aksan fail Akyıl, “Diyarbakır’birlikte arz çokça turisti 2019’dahi ağırlamıştık. O ant tahminî 1 milyon civarı bir konaklama yaptırmıştık. Bu yıl o rekoru kırıyoruz. Eylül kocaoğlan itibarıyla ikinci sezonumuz açıldı. Aralığın muayyen bir dönemine kadar oteller çabucak acilen meşgul olacak. Bu şekilde 2019’u yoğun aynı şekilde esbak olacağız.” diye konuştu.

“2 milyon civarı üstelik gayrimuntazam mevrut gezmen var”

Bu yıl ilkbaharda dahi otellerin meşbu olduğunu anımsatan Akyıl, “Hafta Arası karışma Talih içerisinde yürüyecek düzlük olamaz. Takkadak bahar ve sonbahar olsa da 1 milyon konaklamaya ulaşırız. 1 milyon civarı konaklama varsa yer az 2 milyon civarı birlikte gelişigüzel gelen seyyar var.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Talih ilçesinde 8-16 Ekim’da düzenlenecek “Talih Firez Yolu Festivali”nin dahi turizm sektörü açısından önemine dikkati çekici Akyıl, ilk curcuna olması dolayısıyla çok güç irade göreceğini düşündüklerini söyledi.

Akyıl, seçkin ilde bu tür festivaller düzenlenmesi halinde seyyah yoğunluğunun vahim oranda artacağını dile getirdi.

Diyarbakır’birlikte sonbahar bakımından turizm yoğunluğunun arttığını belirterek, “Otellerde vahim rezervasyonlar var. 15 Aralık’a büyüklüğünde otellerin hızla kolaylıkla hepsinde en az yüzde 95 doluluk bekliyoruz.” diye konuştu.

“Yıl sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini geride bırakmaktır”

Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği Başkanı Veysi Kaya dahi kentte 4 bin 496 yatak kapasitesinde 32 otel bulunduğunu, bunlardan ikisinin 5 bariz, 16’sının 4 boş diğerlerinin ise 3 münhal olduğunu anlatım etti.

Misafirhane ve kamuya ilişik tesislerle kentin 7 bin kişiyi ağırlama potansiyeline sahip olduğunu dile getiren Kayaç, güzün turizmden beklentilerinin yüksek olduğunu anlattı.

Kaya, sabık yıla kıyasla evcil ve yabancı gezgin sayısında yüzdelik 20’yi fazla çoğalma yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“Sabık yıl yaklaşık 1 milyon konaklamaya aile sahipliği yaptık. Güzün kısaca 600 bin kişiyi ağırlamayı düşünüyoruz. Sene sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini nüfuz etmek. Özellikle ekim ayında düzenlenecek ‘Sur Hars Yolu Festivali’ kentin dinamizmine yavaş katkı sağlayacak.”

Kayaç, festivale gelecek olanlara şimdiden ayırtma yaptırmaları uyarısında bulundu.

“Herkesi buraya nida ediyoruz”

Tarihi On Gözlü Köprü’de 35 yıldır işletmecilik işleyen Koca Mehmetoğlu, misafirlere elan domuzuna bakım çevirmek amacıyla çabalama gösterdiklerini belirterek, kavurucu sıcakların ardından kentte havanın serinlemeye başladığını söyledi.

Mehmetoğlu, “Turistlerin tarihi yerlerimizi görmelerini istiyoruz. Pandemiden hava seyyah bir iki geliyordu ancak Allah’ın izniyle özellikle bu sonbaharda çok gezmen gelmesini bekliyoruz. Gelip, misafirimiz olsunlar.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin seçme yeri iyicene amma Diyarbakır ayrı iyice”

GAP turu kapsamında Bursa’dan kente gelen Nesrin Akbaş, kenti seyretmek amacıyla sonbahar mevsimini seçtiklerini belirtti.

Gezinin haddinden fazla keyifli geçtiğini anlatan Akbaş, “Mutluyuz. Sıcaklıklar düştüğünden iyicene beş on oldu. Ülkemizin seçkin yeri güzelce amma Diyarbakır ayrı bir güzel.” diye konuştu.

Ailesiyle Antalya’dan gelen 13 yaşındaki Ecrin Vatandaş üstelik kentteki tarihi ve turistik mekanları gezdiğini belirtti.

Herkesin bu tarihi mekanları görmesini istediğini dile getiren Vatandaş, “Bu aylarda çokça adamakıllı, herkesin gelmesini istiyorum.” dedi.

Share: