Diyarbakır merkezdeki deri kentte 1100 gönül ağırlanıyor

DİYARBAKIR’da depremde evleri hasarlı olan vatandaşlar amacıyla Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla parka kurulan 88 çadırda bin 100 birey yaşamını sürdürüyor. Kuaför, yemek ve hıfzıssıhha malzemelerinin günce kendisine sağlandığı çerge kentte, antrparantez depremzedelere ruh bilimsel destek birlikte sağlanıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 binanın yıkıldığı Diyarbakır’da Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Park’ında Büyükşehir Belediyesi ve AFAD’ın koordinesinde 88 çadır kuruldu. Evleri engel gören bin 100 dirilik buraya yerleştirildi. Büyükşehir Belediyesi marifetiyle sabah kahvaltısı ile nısfınnehar ve akşam ezanı sıcak aşındırmak tutmak için her periyot tahminî 2 bin 500 nefis aşındırmak dağıtılıyor. Ayrıca çadır kentte bulunanlara hıfzıssıhha malzemesi ve ruh bilimsel destek üstelik sağlanırken, güzellik salonu hizmeti de veriliyor.

‘DEPREMZEDELERİN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR’Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Idarehane Müdürü ve Koşuyolu Deri Site Koordinatörü Abdullah Melikoğlu, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılandığını rapor ederek, “İlk günden beri çadırlar kuruldu, ısıtıcılar, battaniyeler ve minderler dağıtıldı. Henüz sonra gıda ihtiyaçlarını koordineli ayrımsız şekilde dağıtmaya başladık. İlk günden beri tıpkı kadro oluşturduk, buradaki fahri arkadaşlarımız ile bu arada AFAD personeli arkadaşlarımız ihtiyaç listelerini belirliyor. Daha bilahare gruba atıyorlardı, ikinci kol çadırların ihtiyaç listelerini poşetleyip her çadıra ihtiyaçlarına göre teslimatı gerçekleştiriyorlar. Vatandaşlarımızın günce sulanmış baş bezi, çaput, besin ve imdi kâr suyu ile süt ondan bilahare çaça, yavru bezi kabilinden ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla psikoteknik çadırımız var. Orada çocuklara eğitim bilimi veriliyor ve oyunlar oynanıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’hangi sınırlanmış Karı Aile Daire Başkanlığı ekibimiz aracılığıyla birkaç günden beri güzellik salonu hizmeti sunuluyor. Biliyorsunuz şişman alanlarda alelhusus müstevli çor durumu yaşanıyor. Onun önüne terk etmek için tedbir amaçlı vatandaşlarımız orada o çadırda yülüme ediliyor, kuaför hizmeti sunuluyor” dedi.’EVLERİMİZE GİREMİYORUZ, HERHANGI BIR ŞEYİMİZİ KARŞILIYORLAR’

Mikriye Terane, çadırda evleri hasar gördüğü amacıyla kaldıklarını belirterek, “Buraya geldik. Hepimize esbak olsun. Yemeklerimiz, ihtiyaçlarımız karşılanıyor burada. Evlerimize giremiyoruz, gelişigüzel şeyimizi karşılıyorlar. Yemeğimiz geliyor, belediyeden rüfeka gelerek keçe çadır geziyorlar. Herkesin hangi ihtiyacı var ise soruluyor, ihtiyaçları buradan gideriliyor” diyerek konuştu.

Share: