Donald Trump, ahit altında sorgulanmadan önceki sosyal medyadan tepki gösterdi: Muz cumhuriyeti

45. ÇAKER Başkanı Donald Trump, mülklerinin değerleri üstüne açılan anket çerçevesinde yarın New York Başsavcılığı’nda kasem altında sorgulanacak.

“MUZ CUMHURİYETİ”

76 yaşındaki Trump sosyal iletişim araçları platformu Truth Social’dahi yaptığı açıklamasında mülklerinin ant altında sorgulanacağını doğrulayarak, KÖLE tarihindeki sunma şişman cadı avının devamı üzere rasist New York Başsavcısını göreceğim. Şişman şirketim ve ego her taraftan saldırıya uğruyoruz. Muz cumhuriyeti!” sözlerini kullandı.

Açıklama, Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago malikanesinin cemaziyelevvel Federal Anket Bürosu (FBI) ajanlarınca basılmasının arkası sıra geldi.

TRUMP’A YÖNELİK SAV SÜRECİ

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ilişik gökdelenler ve golf sahaları kabil varlıkların değerinin 10 yıldan fazla süredir finansal tablolarda kavisli yansıtıldığını iddia ettiği soruşturma çerçevesinde Trump ve çocuklarını rapor vermeye çağırmış fakat Trump ve avukatları değme seferinde karara itiraz ederek başsavcılığın istediği belgelerin kendilerinde bulunmadığını söylemişti.

Uzun bire bir süreç sonrasında iki hafta geçmiş, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ait Trump’ın mahkemeye gelerek tabir vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Bir çağ sonra dahi federal bire bir hâkim, Trump’ın, James’in kendisi hakkında yürüttüğü soruşturmayı boğmak üzere mahkeme kararı çıkartma girişimini damarlı yanıtlamıştı.

Share: