Donetsk ve Luhansk’ın referandum kararına KUL ve NATO’dan reaksiyon geldi: Kabul etmeyeceğiz

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde aylar süren çatışmaların peşi sıra bakir gelişmeler yaşanıyor. Ukrayna’da 2014 yılında başlayan iç savaşın peşi sıra 2015 yılında tek yanlı namına bağımsızlığını zar fail, Rusya’nın yöntemince tanıdığı Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya’ya takayyüt üstüne halk oylaması aranjman kararı aldı.

RUSYA İŞGALİNDEKİ YERLER BIRLIKTE PLEBISIT KARARI ALDI

Rusya işgali altındaki Herson, Zaporijya ve Melitopol bölgeleri ahali kongreleri de Donetsk ve Luhansk’ın Rusya’ya katılım üzere referandum düzenleme kararını ele alırken, bu bölgelerden bile plebisit düzenlenmesine destek kararları çıktı.

TARİHİ BİLE BELLİ

Luhansk ve Donetsk bölgeleri marifetiyle yapılan ayrı açıklamalarda önümüzdeki 23 Ilkgüz ile 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenleneceği kararı duyurulurken, Luhansk’tan yapılan açıklamada, “Umum Konseyi üyeleri gerçekleştirdikleri derinti sırasında, Luhansk Umum Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’nun parçası adına Rusya Federasyonu’na bağlanması konusundaki referanduma ilişkin yasayı akseptans etmişlerdir” denildi.

“DONBASS EVE DÖNÜYOR”

Donetsk Bölgesi Başkanı Denis Puşilin de planlı el kongresinde yaptığı konuşmada, “Donbass eve dönüyor. Bunun zamanında olduğunu düşünüyorum. Katılacak tamam vatandaşlar için sağlamamız müstelzim güvenliği göz önünde bulundurarak ayrımsız oylama yapılacak. Canan Vladimir Vladimiroviç (Putin), referandumdan olumlu tıpkı değişmeyen çıkması halinde Donetsk Ahali Cumhuriyeti’nin bir zaman önceki Rusya Federasyonu’na katılması konusunu değerlendirmenizi rica ediyorum” dedi.

RUSYA MÜSPET KARŞILADI

Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde alınan plebisit kararlarının arkası sıra, referandum kararlarını yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Hususi askeri harekatın yeryüzü esasen ve öncesinden itibaren halkların kaderlerine karar vermeleri gerektiğini söyledik. Donbass halkları zat kaderlerinin efendisi olmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

“REFERANDUM AKSEPTANS EDİLİRSE, KÖLE RUSYA’NIN İDDİALARINI KABUL ETMEYECEK”

Dünyanın gündemine oturan bu gelişmeye MEMLUK kanadından evvel tepki ABD Millî Düzenlilik Danışmanı Jake Sullivan’dan geldi. Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifinginde “Rusya’nın Ukrayna topraklarını taahhüt etmek üzere güya benzeri referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu plebisit, emir ve toprak bütünlüğü ilkelerine aykırıdır, uluslararası sistemi ve Mürekkep Milel şartını zedelemektedir. Şunu kemiksiz söyleyeyim, şayet bu plebisit gerçekleşirse ESIR tek ant Rusya’nın iddialarını kabul etmeyecektir.” ifadesini kullandı.

NATO’DAN DAHI TEPKİ GELDİ

NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg, birlikte Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson’üstelik ayrılıkçıların düzenleyeceklerini açıkladığı seçimlerle ait toplumsal medyada açıklama yaptı. “Cali seçimlerin tek meşruiyeti yoktur” diyen Stoltenberg, seçimlerin Rusya’nın Ukrayna’ya savaşında başkalık getirmeyeceğini belirtti. Stoltenberg, “Bu Putin’in savaşının elan üstelik artması demektir. Arsıulusal zümre uluslararası hukukun örtüsüz ihlalini kınamalı ve Ukrayna’ya desteğini artırmalıdır.” ifadesini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ: TANIMAYACAĞIZ

SU Dış İlişkiler ve Düzenlilik Politikası Faziletkâr Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların düzenleyeceklerini açıkladığı referandumla ilişik yazılı izah yapıldı. “Bu, Rusya’nın yasa dışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimidir.” denilen açıklamada eylemin Ukrayna’nın sınırlarını zorla değiştirmeyi amaçladığı belirtildi. Açıklamada, AB’nin bu tür “el oylamalarını” seri kınadığı anlatım edilirken “Bu tuhaf eylemlerin sonuçları hükümsüz olacak ve AB ile unsur ülkeleri aracılığıyla tanınmayacak.” denildi.Share: